Do każdej sieci

Wielu użytkowników wyobraża sobie sieć komputerową jako zbiór gniazdek w ścianie. Często nie zdają sobie nawet sprawy, jak skomplikowane urządzenia znajdują się po drugiej stronie kabla. Koncentratory, bo właśnie o nich mowa, pełnią kluczową funkcję w działaniu sieci. Od ich wydajności i niezawodności zależy komfort pracy każdego użytkownika. D-Link oferuje pełną gamę hubów, o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu. DE-805TP to małe urządzenie, któremu niewielki rozmiar nie ujmuje niczego z funkcjonalności. Został on wyposażony w pięć złącz RJ-45, pracujących z szybkością 10 Mbit/s. Piąty port ma możliwość przyłączania kolejnych hubów przy użyciu prostego kabla. Niestety, przełącznik, który uaktywnia tę funkcję, znajduje się pod podstawką urządzenia. Utrudnia to nieco dostęp do niego. Pięć diod sygnalizuje poprawność połączenia i aktywność każdego z portów, a szósta informuje o kolizjach w sieci. Pobór mocy w urządzeniu został na tyle ograniczony, że możliwe było wykorzystanie zasilania ze złącza klawiatury.

D-Link DE-805TP
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: 5 RJ-45
Port kaskadowania: tak
Montaż typu RACK: nie
Cena: 366 zł
plus pionowa pozycja
plus możliwość rozbudowy
minus trudno dostępny przełącznik Uplink

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Hardware

Nieco większym modelem jest DE-809TC. Oferuje on 9 portów 10 Mbit/s, z czego osiem to RJ-45, a jeden BNC. Zapewnia to wygodne podłączenie do większej sieci. Żadne ze złączy RJ-45 nie zostało przystosowane do kaskadowania, co wymusza użycie przy takiej operacji „skrzyżowanego” kabla. Po dwie diody na każde przyłączone urządzenie informują o poprawności połączenia, aktywności i ewentualnym automatycznym odcięciu portu. Mała obudowa i zewnętrzny zasilacz predestynują DE-809TC do ustawienia na biurku, jednak możliwe jest także zawieszenie go na ścianie.

D-Link DE-809TC
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: 8 RJ-45, 1 BNC
Port kaskadowania: nie
Montaż typu RACK: nie
Cena: 537 zł
plus niewielkie rozmiary
minus brak portu kaskadowania

D-Link DE-816TP
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: 16 RJ-45, 1 BNC, 1 AUI
Port kaskadowania: tak
Montaż typu RACK: tak
Cena: 1056 zł
plus wysoka wydajność
plus duże możliwości rozbudowy

D-Link DFE-812TX
Szybkość pracy: 100 Mbit/s
Standard pracy: 100Base-TX
Złącza: 12 RJ-45
Port kaskadowania: tak (wewnętrzny)
Montaż typu RACK: tak
Cena: 5610 zł
plus duże możliwości rozbudowy
plus dokładna instrukcja
minus wysoka cena

Producent:
D-Link, Tajwan http://www.dlink.com/
Dostarczył: Veracomp, Kraków tel./fax: (0-12) 421 98 73
e-mail: [email protected]http://www.veracomp.krakow.pl

Do pracy w większych grupach roboczych idealnie nadaje się DE-816TP. Znajdzie on również zastosowanie jako podstawowy element bardziej rozbudowanych sieci. Posiada osiemnaście złączy, z czego szesnaście to RJ-45, dwa pozostałe to BNC i AUI. Dzięki nim możliwe jest wpięcie huba do dużej sieci pracującej w topologii magistrali. Dodatkowo, pierwszy port RJ-45 jest przystosowany do kaskadowania. Poprawność połączenia i aktywność poszczególnych segmentów są sygnalizowane przez szesnaście diod. Dwie kolejne informują o kolizjach w sieci i błędnym formacie przesyłanych pakietów. DE-816TP jest przystosowany do montażu w szafie typu RACK, jednak ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary, może być również wykorzystywany bez niej.

Zdecydowanie najpoważniej z całej rodziny wygląda DFE-812TX. Jest to urządzenie FastEthernet o dwunastu złączach RJ-45. Liczbę portów można zwiększyć poprzez połączenie kilku identycznych koncentratorów. Ominięcie bariery dwóch hubów w sieci 100 Mbit/s jest możliwe dzięki zastosowaniu kaskadowania poprzez wewnętrzną, „dobrze” skalowalną magistralę D-Linka. Jedno z wpiętych urządzeń może być zarządzane poprzez oprogramowanie SNMP. Daje to bardzo duże możliwości rozbudowy i kontroli sieci, pozwalając jednocześnie na zachowanie dużej wydajności. Niestety, wszystkie te udogodnienia sporo kosztują. Do sygnalizowania stanu urządzenia służą po trzy diody na port (poprawność połączenia, recepcja danych, odcięcie wadliwie pracującego urządzenia), wskaźnik procentowego obciążenia sieci i informacja o kolizjach. Obudowa jest przystosowana do montażu w szafie RACK. Ze względu na dużą wysokość, w jej wnętrzu zajmuje aż dwa miejsca.