Dyski jak na dłoni

Im bardziej dyski są duże, tym bardziej zależy nam by je racjonalnie wykorzystywać, na pewno pomogą nam w tym opisane narzędzia

Sprawiwszy sobie nowy, wielki dysk twardy, szczęśliwy użytkownik zaczyna zadawać sobie pytanie – jak tym „olbrzymem” zarządzać, a przede wszystkim, bez kłopotów skopiować na niego dane. Jakie programy mogą nam w tym pomóc?

Systemy operacyjne dzielą dyski twarde na partycje (patrz ramka „Podstawy” na tej stronie). Jednak FDISK – narzędzie jakie oferuje DOS i Windows – jest bardzo prymitywne. By z jego pomocą zmienić na przykład wielkość partycji lub jedną dużą podzielić na dwie mniejsze, trzeba najpierw partycję pierwotną wraz ze wszystkimi zawartymi w niej danymi skasować. Tymczasem dwa z przedstawionych tu programów, Partition-It i PartitionMagic, pozwalają manipulować partycjami bez zagrożenia przechowywanych w nich informacji.

Narzędzia dyskowe w Sieci
Opisane w artykule programy shareware’owe można znaleźć pod adresem http://sunsite.icm.edu.pl/pub/simtelnet/msdos/diskutil/oraz we wszystkich serwerach zwierciadlanych SIMTEL’a. Pod wskazanym adresem należy w pliku 00_index.txt (spis zawartości katalogu) znaleźć nazwy archiwów poszczególnych programów.

Prócz tego programy te potrafią – również zachowując dane – przekształcić stary system plików FAT w nowszy i wydajniejszy FAT32. Jednak by do tak „poprawionego” napędu można było później się odwoływać, tak czy inaczej niezbędny będzie Windows 95 B (OSR2).

Program DriveCopy kopiuje całe partycje wraz ze wszystkimi znajdującymi się w nich danymi, z informacjami dotyczącymi formatu niskiego poziomu włącznie. Warto go użyć na przykład przy wymianie dysku twardego – przeniesie dokładnie każdy bajt informacji z dysku źródłowego na docelowy i zaoszczędzi użytkownikowi uciążliwego i długotrwałego instalowania na nowo systemu operacyjnego i aplikacji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.