Elektroniczny Hyde Park

Korzystanie z Internetu, to korzystanie z usług, które udostępnia; jedną z nich są grupy dyskusyjne
Posiadanie informacji to jeszcze nie wszystko. Często liczy się także możliwość przekazania jej do ściśle określonej grupy odbiorców. Może nam w tym pomóc Internet, a dokładniej jedna z usług przez niego udostępniana – grupy dyskusyjne.CHIP 7/97: Przegląd możliwości przglądarek WWW – Internet Explorera i Netscape Navigatora
CHIP 8/97: Wyszukiwanie informacji w Internecie, serwisy wyszukiwawcze
CHIP 9/97: Wysyłanie poczty elektronicznej za pośrednictwem Sieci oraz wykorzystanie grup dyskusyjnych
CHIP 10/97: Wykorzystanie grup dyskusyjnych.
Kolejne części cyklu w przygotowaniu.

Po omówieniu możliwości przeglądarek WWW, serwisów wyszukiwawczych oraz programów pocztowych przyszedł czas na zaprezentowanie możliwości kolejnej, nieco mniej popularnej usługi internetowej – grup (list) dyskusyjnych (ang. newsgroups). Podobnie jak e-mail, przedstawiony w poprzednim odcinku cyklu Podstawy Internetu, służy ona do przekazywania informacji pomiędzy użytkownikami Sieci, lecz w nieco odmienny sposób.

Za pośrednictwem list dyskusyjnych możliwe jest pisanie „elektronicznych” listów, których adresatami nie są pojedyncze osoby, lecz znacznie szersze kręgi „rozmówców”. Każda taka wiadomość (zwana tu artykułem bądź z języka angielskiego postem) umieszczana jest bowiem w „publicznym” miejscu, zwanym grupą tematyczną, znajdującym się na serwerze list dyskusyjnych (news server, serwer newsów). Do listu mają dostęp wszyscy użytkownicy zalogowani do tego komputera. Mogą oni (choć nie muszą) odpowiedzieć na wiadomość na tym samym forum. W ten sposób, wymieniając e-maile, toczy się „cyfrowa” dyskusja.

W obrębie serwerów newsów mają miejsce „elektroniczne” dyskusje na niemal wszystkie tematy. Obecnie istnieje w Internecie około 30 000 grup. Ogrodnicy-hobbyści rozmawiają o uprawie róż, miłośnicy gotowania wymieniają się przepisami kulinarnymi, a programiści wzajemnie pomagają sobie w rozwiązywaniu różnorakich problemów z językami programowania.

Mówi się, że grupy dyskusyjne nie stanowią integralnego elementu Internetu, lecz są częścią tzw. Usenetu. Określeniem tym nazywa się społeczność wszystkich użytkowników grup dyskusyjnych. Niemniej większość serwerów newsów podłączonych jest do Sieci. Praktycznie wszystkie synchronizują pomiędzy sobą zawartość grup dyskusyjnych, dzięki czemu raz wysłana wiadomość trafia do każdego serwera w danym kraju. Zwalnia to użytkowników od konieczności łączenia się z jednym określonym komputerem, a jego uszkodzenie nie ma wpływu na zawartość grup dyskusyjnych znajdujących się w innej lokalizacji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.