Kill’em all!

Krótki test programu antywirusowego w okienkach

Wirusy „wrosły” w codzienne życie użytkowników komputerów. Nawet najbardziej ostrożni, stosujący się do zasad profilaktyki antywirusowej, muszą co pewien czas korzystać z usług profesjonalnego skanera, aby sprawdzić, czy na ich dysku nie zagnieździła się kolonia złośliwych „mikrobów”. Do tego celu często używa się doskonale wszystkim znanego MkS_Vira, który doczekał się w końcu wersji dla Windows 95.

Aplikacja służy do wykrywania wirusów znajdujących się w plikach, pamięci operacyjnej, boot sektorach dysków oraz tablicach partycji. Program odnajduje „mikroby” we wszystkich aktywnych aplikacjach Windows oraz sesjach DOS-a. Możliwe jest tworzenie tzw. profili użytkownika, zawierających informacje o tym, co (np. napędy, zbiory, foldery) i w jaki sposób powinno być sprawdzane.

MkS_Vir 95 potrafi uaktualniać swoje bazy wirusów za pośrednictwem Internetuzaraz odwirusuję system

Przy pierwszym przeglądaniu dysku na życzenie użytkownika w katalogu głównym aplikacji mogą zostać utworzone sumy kontrolne plików, które w późniejszym czasie wykorzystywane są do sprawdzania, czy nie zmieniła się zawartość tych zbiorów. Na podstawie tych informacji możliwe staje się

wykrywanie nieznanych wirusów i ich efektywne usuwanie.

Aplikacja w wysokim stopniu wykorzystuje możliwości oferowane przez system Windows 95. Jest zintegrowana z Eksploratorem: do menu kontekstowego dodaje własną opcję, pozwalającą na skanowanie wskazanych plików i folderów. MkS_Vir 95 jest programem w pełni wielowątkowym; podczas skanowania dysku można go np. konfigurować. Zgodnie z obowiązującą wśród producentów pakietów antywirusowych tendencją autorzy programu pomyśleli także o udostępnieniu możliwości uaktualniania MkS_Vira za pośrednictwem Internetu; z serwera WWW firmy MKS można więc „ściągnąć” nie tylko najnowszą bazę wirusów, ale także poprawki do samego programu.

mamy to na chip-cd 10/97mamy ten program w bbs-ieMkS_Vir dla Windows 95 beta
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 3 MB na dysku
Producent: MKS, Warszawa tel./fax: (0-22) 665 92 58 e-mail: [email protected]http://www.mks.com.pl/
Cena: w chwili zamknięcia numeru jeszcze nie znana
plustworzenie sum kontrolnych
plusintegracja z Eksploratorem Windows 95
plusprofile użytkownika
plusuaktualnianie bazy wirusów za pośrednictwem Internetu
minusbrak obsługi archiwów

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Software

W chwili obecnej trudno wyrokować o rzeczy-wistej funkcjonalności produktu, ponieważ testom poddano wersję beta, pracującą wprawdzie bardzo stabilnie, ale nie zawierającą biblioteki opisów wirusów oraz posiadającą znacznie okrojoną bazę wykrywanych „mikrobów”. Testowana wersja zawiera póki co wyłącznie skaner – w pakiecie brakuje dodatkowych narzędzi, w które wyposażona jest większość konkurencyjnych produktów. Nie ma przykładowo modułu monitorującego wszystkie uruchamiane i kopiowane aplikacje pod kątem „zawirusowania”. Jak zapewnia jednak producent, moduł taki jest w chwili obecnej opracowywany i na pewno wejdzie w skład wersji przeznaczonej do sprzedaży. MkS_Vir 95 w dalszym ciągu nie potrafi też sprawdzać zawartości plików skompresowanych, co uniemożliwia jego wykorzystanie do testowania dużych archiwów oprogramowania (takich jak np. serwery FTP i BBS-y). Również i w tym przypadku firma MKS twierdzi, że taka możliwość pojawi się w jednej z kolejnych wersji.

Czy długo oczekiwany przez wielu użytkowników MkS_Vir dla Windows 95 będzie w stanie utrzymać swoją silną, choć mocno nadwerężoną pozycję na polskim rynku oprogramowania antywirusowego? W sprzedaży znajduje się przecież kilka co najmniej równie dobrych pakietów dla Windows 95. W większości artykułów na temat aplikacji Marka Sella zawsze podkreślano bardzo dobrą lokalizację bazy wirusów. Także i ten argument przestaje być powoli aktualny, ponieważ także i niektóre lokalne wersje produktów konkurencyjnych są opracowywane w Polsce. MkS_Vir 95 zostanie wprowadzony do sprzedaży o rok za późno (jak zapewnia producent – prawdopodobnie pod koniec tego lub na początku przyszłego roku, przy czym na rynku pojawią się wtedy dwie oddzielne wersje pakietu przeznaczone – odpowiednio – dla Windows 95 i NT), co w znaczący sposób wpłynie na zawężenie się grona potencjalnych klientów. W efekcie wielu użytkowników, poszukujących pakietu antywirusowego dla „95” już go zapewne znalazło. Pozostaje więc tylko kwestia ceny, ale ta w chwili oddania artykułu do druku nie była jeszcze znana.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.