Multilingwista

Krótki test programu do nauki języka obcego - w tej wersji angielskiego

Obecnie jednym z najczęściej stawianych wymogów podczas rekrutacji nowych pracowników jest znajomość języków obcych. Można ją nabyć w szkole, podczas studiów czy uczęszczając na różnorakie kursy językowe. Doskonałym uzupełnieniem tych form pozyskiwania wiedzy są programy edukacyjne, pozwalające na naukę „obcej mowy” w wolnych chwilach. Jednym z przedstawicieli tego typu aplikacji jest eTeacher 4.0 for Windows (opis wersji 2.5 pakietu ukazał się na łamach CHIP-a nr 4/95, s. 88).

Program służy do wspomagania nauki języka angielskiego i zawiera ponad 200 ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu trudności, przeznaczonych dla osób o podstawowej oraz średniej znajomości języka. Znajdują się wśród nich testy gramatyczne, leksykalne, pisowni i idiomów. Ćwiczenia wzbogacono wymową lektora, odczytującego zarówno treść zadania, jak i poprawne jego rozwiązanie po podaniu jakiejkolwiek odpowiedzi przez użytkownika. Forma ćwiczeń jest bardzo różnorodna: są to testy wyboru, zadania polegające na uzupełnianiu zdań, tłumaczeniu na język polski (i odwrotnie), formułowaniu pytań do podanych zdań itp. Jak wyraźnie podkreślają autorzy, eTeacher nie jest samodzielnym kursem językowym, lecz pomyślany został jako dodatkowe narzędzie dla osób uczących się języka angielskiego na różnego typu szkoleniach, korepetycjach itp.

eTeacher 4.0 for Windows to ponad 200 różnorodnych ćwiczeń gramatycznych i leksykalnych, wzbogaconych grafiką i dźwiękiemdla uczących się angielskiego

eTeacher może być wykorzystywany w dwojaki sposób. Pierwszy z nich (tryb

Learn

– Nauka) polega na wykonywaniu ćwiczeń zawartych we wbudowanym w program (w formie pomocy kontekstowej) i zawierającym wiele przykładów podręczniku gramatyki angielskiej. Każde zadanie realizowane jest w tym przypadku „aż do skutku”, czyli aż do udzielenia prawidłowej odpowiedzi. Drugi tryb pracy (

Test

) pozwala wyłącznie na podjęcie jednej próby, a każdy popełniony błąd ma wpływ na końcową ocenę wystawianą przez program.

Wbudowane ćwiczenia są ciekawe, poruszają różne tematy i – co najważniejsze – pozwalają w krótkim czasie zapamiętać najczęściej używane konstrukcje oraz spory zasób słownictwa. Komu nie wystarcza zestaw testów dostarczonych przez producenta, może skorzystać z wbudowanego edytora, który umożliwia tworzenie nowych ćwiczeń oraz modyfikację już istniejących. eTeacher pozwala także na wykorzystywanie testów stworzonych za pomocą jednej z poprzednich wersji programu – 2.5 lub 3.0.

mamy to na chip-cd 9/97eTeacher 4.0 for Windows
Wymagania: PC 386; napęd CD-ROM; zalecana 16-bitowa karta dźwiękowa; 4 MB RAM; Windows 3.1x lub Windows 95; ok. 5 MB na dysku
Producent: Nahlik Soft, Kraków tel./fax: (0-12) 266 93 52 e-mail: [email protected]http://www.ispid.com.pl/~nahlik/
Cena: 98 zł
Uaktualnienie: 59 zł
plusciekawa forma i zawartość ćwiczeń
plusfunkcjonalny interfejs użytkownika
pluswbudowany podręcznik gramatyki
plusmożliwość tworzenia i modyfikacji ćwiczeń
minusdrobne błędy w programie
minusbrak możliwości nagrywania własnego głosu

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Software

Na ogólnie pozytywną ocenę eTeachera 4.0 cień rzucają drobne błędy zawarte w programie. Wbrew temu, co piszą autorzy, nie wszystkie ćwiczenia wzbogacone są dźwiękiem – zdarza się, że po udzieleniu przez użytkownika odpowiedzi nie jest ona korygowana bądź potwierdzana przez lektora. W kilku przypadkach program nie mógł odnaleźć plików graficznych skojarzonych z ćwiczeniem „obrazkowym”, w zamian wyświetlając komunikat o wystąpieniu błędu. Największą jednak wadą produktu jest brak możliwości nagrywania własnego głosu i porównywania z wymową lektora. Opcja taka stała się już standardem w nowoczesnych multimedialnych pakietach do nauki języków i jej brak dość znacząco pomniejsza wartość eTeachera.

Mimo opisanych braków eTeacher jest jednym z ciekawszych pakietów do nauki języka angielskiego dostępnych na polskim rynku. Bogaty zestaw ćwiczeń zawartych w programie pozwala w krótkim czasie zapoznać się z większością konstrukcji językowych oraz z podstawowym słownictwem. Nauka z eTeacherem nie nuży, czego nie da się niestety powiedzieć o niektórych pakietach konkurencyjnych. Będzie on zapewne doskonałym uzupełnieniem klasycznych kursów językowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.