Net PC czy Network Computer?

Telefon i telewizor to urządzenia domowe, bez których większość z nas nie wyobraża sobie życia. Dwie grupy firm opracowały konkurencyjne projekty nowego urządzenia, które ma szansę do nich dołączyć. Będzie to tani komputer sieciowy.

Jeszcze w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych komputery znajdowały się tylko w dużych przedsiębiorstwach. Dostęp do nich miał jedynie wysoko wyspecjalizowany personel, zazwyczaj naukowcy prowadzący badania albo informatycy tworzący oprogramowanie potrzebne do obsługi tych maszyn. Do porozumiewania się z serwerami używali oni zwykłych terminali tekstowych wyświetlających tylko wprowadzane komendy i komunikaty pochodzące z komputera.

W latach 80 sytuacja zaczęła diametralnie się zmieniać. Na rynek wkroczyła ze swoimi produktami firma Apple oferując relatywnie tani komputer dla „przeciętnej” amerykańskiej rodziny. Podstawowym jego atutem nie była jednak cena, był nim system operacyjny z łatwym interfejsem użytkownika, którego opanowanie okazało się banalnie prosste. Ten rewolucyjny krok znacznie uprościł korzystanie z komputera, umożliwiając pracę z nim nawet dzieciom. System wyposażono w wiele użytecznych narzędzi, takich jak edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny. Komputer mógł być więc wykorzystany do pracy oraz rozrywki w domu.

Komputery sieciowe w Sieci
http://www.nc.com/
http://www.eu.micorsoft.com/windows/netpc/
Dodatkowe informacje znaleźć można na płycie CHIP CD 10/97 w opcji know-how/NetPC

Nadeszła era Microsoftu i jej sztandarowego produktu – systemu Windows. Zawojował on rynek komputerów osobistych, kontynuując kierunek wytyczony przez Apple. Równocześnie z pojawieniem się ułatwień w obsłudze systemów

operacyjnych, rozwojem technologii i coraz większą konkurencją firm prześcigających się w produkcji coraz lepszego sprzętu, występował ciągły spadek cen komputerów. Pomimo zmian związanych z ułatwieniami dostępu do komputera, na jego zakup decydowało się nadal niewiele osób prywatnych. Dane statystyczne zebrane przez firmy zainteresowane ideą komputerów sieciowych pokazują, że około 70% w USA i 90% domostw na świecie nadal nie posiada własnych komputerów, dlatego że są dla nich zbyt skomplikowane i za drogie.

Rodzaj sprzętu Wymagane Opcjonalne
Network Computer Wymagania sprzętowe nie zostały w projekcie dokładnie określone. Podano jedynie, że komputer tak i będzie składał się z procesora typu RISC, kilku megabajtów pamięci, interfejsu sieciowego,myszy, klawiatury oraz będzie posiadał zdolności do odtwarzania dźwięku.
Net PC
 • Procesor minimum Pentium 133-MHz, porównywalny lub lepszy
 • 16MB RAM (zalecane 32MB)
 • Wszystkie komponenty w pełni wykrywalne i konfigurowalne poprzez oprogramowanie
 • ACPI Advanced Configuration and Power Interface
 • Wewnętrzny dysk twardy
 • Wsparcie standardu Universal Serial Bus (USB)
 • Mysz, klawiatura
 • Możliwości rozbudowy pamięci RAM i procesora
 • Napęd CD i dyskietek
 • Karta dźwiękowa
 • Akcelerator karty graficznej
 • Porty: szeregowy i równoległy

Szybki rozwój Internetu wraz z powszechnym wykorzystaniem go jako medium zarówno w sferze biznesu, jak i prywatnej, stanowił dodatkowy bodziec do opracowania taniego komputera sieciowego. Koszty eksploatacji takiego sprzętu miałyby być z założenia niższe od „zwykłego” PC-ta. W maju 96 zespół składający się z kilku największych firm (w skład grupy wchodzą Apple, IBM, Netscape, Oracle i Sun) ogłosił zbiór założeń dotyczących produkcji komputerów sieciowych (Network Computer) oraz urządzeń z nimi współpracujących. Kilka miesięcy później dwaj inni „wielcy” Intel i Microsoft, zaproponowali konkurencyjne rozwiązanie o nazwie Net PC.