Otwarty DOS

Począwszy od 3 lutego br. na stronie http://www.caldera.com/ pod warunkiem wykorzystywania do celów niekomercyjnych, edukacyjnych lub charytatywnych, bezpłatnie udostępniono system operacyjny OpenDOS firmy Caldera. Pomijając kosmetyczne zmiany związane z nazwą niektórych zmiennych, stwierdzić trzeba, że pod względem wydajności i możliwości OpenDOS niemal w 100% odpowiada Novell DOS-owi 7 .

W porównaniu z systemem MS-DOS OpenDOS wyposażono w zapewniające wielozadaniowość jądro, mechanizmy bezpieczeństwa oraz znacznie lepsze narzędzia do zarządzania pamięcią. Unikatowa technologia DPMS (DOS Protected Mode Services) pozwala systemowi na „przenoszenie” programów rezydentnych i sterowników urządzeń do 32-bitowej, liniowej przestrzeni adresowej dostępnej w trybie chronionym. Takie rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie obszaru dostępnej pamięci operacyjnej.

Dialogowa konfiguracja parametrów systemu operacyjnego i rozszerzenia sieciowego to jedna z największych zalet systemu OpenDOS caldera

Niebagatelne znaczenie mają również zastosowane mechanizmy bezpieczeństwa. Przydzielanie praw dostępu do pojedynczych plików lub katalogów na poziomie użytkownika albo grupy roboczej to własności, których próżno szukać w DOS-ach innych producentów. Do tego dodać należy jeszcze kontrolę dostępu do dysków twardych za pomocą hasła.

Opisywany produkt zasługuje na słowa uznania pod względem zgodności z systemem MS-DOS. Praktycznie każda aplikacja użytkowa pracuje w OpenDOS-ie bez żadnych problemów, w tym Windows 3.1x i Windows for Workgroups 3.1x. OpenDOS zawiera ponadto klient Novell VLM, który współpracuje z siecią Novell NetWare 2.x lub nowszą oraz Personal NetWare .

mamy to na chip-cd 10/97mamy ten program w bbs-ieCaldera OpenDOS 7.01
Wymagania: PC XT (zalecane 386); 640 MB RAM; dowolna karta graficzna; maks. 12 MB na dysku
Producent: Caldera, USA http://www.caldera.com/
Dostarczył: DigiLab, Warszawa tel.: (0-22) 48 97 73, fax: 49 56 74 e-mail: [email protected]http://www.digilab.com.pl/
Cena: ok. 235 zł (bezpłatny dla użytkowników niekomercyjnych)
plus wielozadaniowość
plus zarządzanie pamięcią
plus sieć peer-to-peer
plus opcja kompresji dysku
plus bezpłatny dla prywatnych użytkowników
plus zgodność z MS-DOS
minus niedoskonała wielozadaniowość
minus brak polskiej strony kodowej

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Software

Wielozadaniowość, mechanizmy bezpieczeństwa i bardzo dobre zarządzanie pamięcią sprawiają, że użytkownicy aplikacji DOS-owych nie powinni zastanawiać się nad wypróbowaniem opisywanego systemu. Zmianą środowiska nie powinni sobie zaprzątać głowy posiadacze Novell DOS-a 7. Producent zapowiada ponadto rychłe pojawienie się wersji 7.02 systemu (na serwerze WWW dostępna jest już wersja beta).

Dzięki bezpłatnemu udostępnieniu go do celów niekomercyjnych i edukacyjnych system operacyjny OpenDOS ma szansę na zdobycie dużej popularności wśród indywidualnych użytkowników.