Otwarty DOS

Krótki test darmowej wersji popularnego systemu operacyjnego DOS

Począwszy od 3 lutego br. na stronie http://www.caldera.com/ pod warunkiem wykorzystywania do celów niekomercyjnych, edukacyjnych lub charytatywnych, bezpłatnie udostępniono system operacyjny OpenDOS firmy Caldera. Pomijając kosmetyczne zmiany związane z nazwą niektórych zmiennych, stwierdzić trzeba, że pod względem wydajności i możliwości OpenDOS niemal w 100% odpowiada Novell DOS-owi 7 .

W porównaniu z systemem MS-DOS OpenDOS wyposażono w zapewniające wielozadaniowość jądro, mechanizmy bezpieczeństwa oraz znacznie lepsze narzędzia do zarządzania pamięcią. Unikatowa technologia DPMS (DOS Protected Mode Services) pozwala systemowi na „przenoszenie” programów rezydentnych i sterowników urządzeń do 32-bitowej, liniowej przestrzeni adresowej dostępnej w trybie chronionym. Takie rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie obszaru dostępnej pamięci operacyjnej.

Dialogowa konfiguracja parametrów systemu operacyjnego i rozszerzenia sieciowego to jedna z największych zalet systemu OpenDOScaldera

Niebagatelne znaczenie mają również zastosowane mechanizmy bezpieczeństwa. Przydzielanie praw dostępu do pojedynczych plików lub katalogów na poziomie użytkownika albo grupy roboczej to własności, których próżno szukać w DOS-ach innych producentów. Do tego dodać należy jeszcze kontrolę dostępu do dysków twardych za pomocą hasła.

Opisywany produkt zasługuje na słowa uznania pod względem zgodności z systemem MS-DOS. Praktycznie każda aplikacja użytkowa pracuje w OpenDOS-ie bez żadnych problemów, w tym Windows 3.1x i Windows for Workgroups 3.1x. OpenDOS zawiera ponadto klient Novell VLM, który współpracuje z siecią Novell NetWare 2.x lub nowszą oraz Personal NetWare .

mamy to na chip-cd 10/97mamy ten program w bbs-ieCaldera OpenDOS 7.01
Wymagania: PC XT (zalecane 386); 640 MB RAM; dowolna karta graficzna; maks. 12 MB na dysku
Producent: Caldera, USA http://www.caldera.com/
Dostarczył: DigiLab, Warszawa tel.: (0-22) 48 97 73, fax: 49 56 74 e-mail: [email protected]http://www.digilab.com.pl/
Cena: ok. 235 zł (bezpłatny dla użytkowników niekomercyjnych)
pluswielozadaniowość
pluszarządzanie pamięcią
plussieć peer-to-peer
plusopcja kompresji dysku
plusbezpłatny dla prywatnych użytkowników
pluszgodność z MS-DOS
minusniedoskonała wielozadaniowość
minusbrak polskiej strony kodowej

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Software

Wielozadaniowość, mechanizmy bezpieczeństwa i bardzo dobre zarządzanie pamięcią sprawiają, że użytkownicy aplikacji DOS-owych nie powinni zastanawiać się nad wypróbowaniem opisywanego systemu. Zmianą środowiska nie powinni sobie zaprzątać głowy posiadacze Novell DOS-a 7. Producent zapowiada ponadto rychłe pojawienie się wersji 7.02 systemu (na serwerze WWW dostępna jest już wersja beta).

Dzięki bezpłatnemu udostępnieniu go do celów niekomercyjnych i edukacyjnych system operacyjny OpenDOS ma szansę na zdobycie dużej popularności wśród indywidualnych użytkowników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.