Pełna gama

Sercem sieci komputerowej są zamknięte, często w oddzielnym pomieszczeniu, koncentratory (huby). Użytkownicy czasami nawet o nich nie wiedzą, jednak administratorzy doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne jest zastosowanie dobrych hubów. Micronet jest młodą, tajwańską firmą, która oferuje doskonałe produkty dla małych i średnich sieci. Posiada w ofercie koncentratory różnego typu: od kilkuportowych maleństw do potężnych maszyn przystosowanych do pracy z maksymalną wydajnością w dużych sieciach.

Micronet SP250
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: 5 RJ-45
Port kaskadowania: tak
Montaż typu RACK: nie
Cena: 263 zł
plus bardzo małe rozmiary
plus możliwość rozbudowy
plus estetyczna obudowa

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Hardware

Najmniejszym urządzeniem, mieszczącym się bez problemów na dłoni, jest SP250. Oferuje ono pięć portów RJ-45, mogących pracować z szybkością 10 Mbit/s. Cztery z nich służą do podłączania końcówek, a piąty może być wykorzystany do kaskadowania. O tym, czy jest tam podłączony komputer, czy drugi hub decyduje odpowiedni przełącznik. Każdy port posiada odpowiadającą mu diodę, która informuje o poprawności połączenia i aktywności segmentu. Kolejna dioda daje znać o pojawiających się kolizjach. Do zasilania urządzenia dołączono przelotkę wpinaną do portu klawiatury.

Micronet SP245
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: 8 RJ-45, 1 BNC/AUI
Port kaskadowania: tak
Montaż typu RACK: nie
Cena: 382 zł
plus zastosowanie portu AUI
plus duże możliwości rozbudowy
plus niska cena

Micronet SP260
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: 16 RJ-45, 1 BNC, 1 AUI
Port kaskadowania: tak
Montaż typu RACK: tak
Cena: 833 zł
plus wysoka wydajność
plus duże możliwości rozbudowy
plus niska cena

Micronet SP688A
Szybkość pracy: 100 Mbit/s
Standard pracy: 100Base-TX
Złącza: 8 RJ-45
Port kaskadowania: tak
Montaż typu RACK: tak
Cena: 2196 zł
plus wysoka wydajność
plus małe rozmiary
plus niska cena

Producent:
Micronet, Tajwan http://www.micronet.com.tw/
Dostarczył: Dagma, Katowice tel./fax: (0-32) 202 11 22
http://www.dagma.com.pl/ e-mail: [email protected]

Bardzo ciekawym modelem jest SP245, który pracuje z sieciami Ethernet 10 Mbit/s. Jest on wyposażony w osiem portów RJ-45. Dziewiąty port może wykorzystywać złącze BNC lub AUI w zależności od ustawienia odpowiedniego przełącznika. Złącze AUI jest rzadkością w tej klasy urządzeniu, co zasługuje na szczególną uwagę. Jedno z gniazd RJ-45 może być użyte do prostego kaskadowania. Dziesięć diod informuje o poprawności połączenia, aktywności segmentu oraz ewentualnym odcięciu z powodu kolizji każdego z portów (również BNC i AUI). Jedenasta dioda służy do sygnalizowania kolizji w sieci. Estetyczna obudowa urządzenia pozwala na postawienie go na biurku lub przy serwerze.

Do większych sieci, pracujących z dużym obciążeniem został zaprojektowany SP260. Oferuje on szesnaście złączy RJ-45 i po jednym BNC i AUI, pracujących z szybkością 10 Mbit/s. Pozwala to na łatwe podłączenie do dużej sieci, wykorzystującej dowolne medium transmisyjne do kaskadowania koncentratorów. Każdy z portów posiada po dwie diody sygnalizacyjne, które informują o poprawności połączenia, aktywności segmentu i błędnym formacie odbieranych pakietów. Kolizje w sieci są sygnalizowane przez kolejną, pojedynczą diodę. SP260 został zamknięty w obudowie przystosowanej do montażu w 19-calowej szafie (RACK), może jednak bez problemów funkcjonować bez niej.

FastEthernet był jeszcze do niedawna poza zasięgiem małych przedsiębiorstw. Jednak obecnie, oferta Micronetu obejmuje mały hub 100Base-TX SP688A. Posiada on osiem złączy RJ-45, z których jedno może zostać użyte do prostego kaskadowania. Każdy port ma przypisane po dwie diody, które informują o poprawności połączenia, aktywności segmentu i o ewentualnym odłączeniu powodującego częste kolizje urządzenia. Dodatkowo SP688A sygnalizuje procentowe obciążenie sieci za pomocą czytelnego systemu diod. Pozwala to na dokładne monitorowanie pracy urządzenia. Mała, estetyczna obudowa nadaje się do postawienia na biurku, a po dołączeniu odpowiednich zaczepów również do montażu w szafie typu RACK. Warta zauważenia jest także rewelacyjnie niska cena (jak na urządzenia FastEthernet). Powinno to zachęcić mniejsze przedsiębiorstwa do stopniowego przechodzenia na technologię 100 Mbit/s.