Wirtualna przestrzeń dla każdego

Dla miłośników komputerów możliwość zabawy w tworzenie własnej rzeczywistości nieraz jest ciekawsze niż zabijanie kolejnego stada potworków

Każda kolejna wersja 3D Studio budziła duże emocje. Nie tylko wśród zawodowców. Również dla posiadacza PC-ta wykorzystującego na co dzień komputer do pisania listów możliwość tworzenia trójwymiarowych, fotorealistycznych scen czy odlotowych animacji stała się ciekawsza niż uśmiercenie kolejnego stada potworów.

Ostatnim wcieleniem 3D Studio jest 3D Studio MAX. Jest to zupełnie nowy program, dziedziczący po swoim poprzedniku właściwie tylko nazwę. Zdecydowanie minęły czasy oprogramowania, w którym „na ślepo” czy „na wyczucie” ustalaliśmy wartości parametrów w okienkach dialogowych i w napięciu oczekiwaliśmy na rezultat. W MAX-ie zmiany parametrów natychmiast uwidaczniają się na ekranie. Wszystkie działania poczynione podczas modelowania są zapamiętywane w postaci swoistej historii obiektu. Zawsze można do nich powrócić i wprowadzić potrzebne zmiany. Animować można teraz praktycznie każdy parametr, do którego mamy dostęp podczas modelowania. Wszystkie możliwości „starego” 3D Studio zawierają się teraz w dwu procedurach MAX-a! 3D Studio MAX jest systemem otwartym, akceptującym dodatkowe zewnętrzne procedury, które coraz liczniej pojawiają się na rynku oprogramowania. Możemy więc obiekty wysadzać, podpalać, roztapiać… Czy MAX nie jest programem, którym będą posługiwać się tylko najwytrwalsi maniacy animacji i modelowania? Na pewno nie. Spróbujemy Cię przekonać, że nawet proste bryły, takie jak walec, stożek czy rura, mogą posłużyć do utworzenia efektownych obiektów o skomplikowanym kształcie. Popatrz na scenę przedstawiającą wnętrze holu. Do jej utworzenia nie potrzeba ani mnóstwa czasu, ani skomplikowanych obiektów.

Uwagamamy to na chip-cd 7/97
Na CD-ROM-ie dołączonym do tego numeru znajduje się animacja przedstawiająca omawianą w artykuje przykładową scenę.

Spróbujemy pokazać możliwości MAX-a, modelując prostą lampkę biurową, która uzupełni powyższą scenę. Jeśli jesteś posiadaczem MAX-a, a jeszcze nie wypróbowałeś jego możliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił to teraz.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.