Brak

Z całej rodziny “okienkowych” systemów operacyjnych firmy Microsoft tylko Windows NT posiada wbudowane mechanizmy pozwalające na ograniczenie dostępu do danych znajdujących się na dysku. Duża część użytkowników posiada jednak ich ubogiego krewnego, czyli Windows 95, który nie potrafi ochronić naszych listów przed kolegą z pracy ani zablokować młodszemu bratu dostępu do katalogu zawierającego jakąś krwawą grę. Warto w tej sytuacji zastanowić się nad kupnem pakietu Data Secure! autorstwa firmy Boca Research, znanej głównie jako producent modemów.

Pierwszą czynnością po zainstalowaniu programu i zrestartowaniu komputera jest utworzenie dyskietki-klucza, którą, jako identyfikatorem, posługiwał się będzie administrator systemu. Dyskietka-klucz jest potrzebna każdorazowo do uruchomienia programu stanowiącego “centrum dowodzenia” systemem zabezpieczeń.

Data Secure! umożliwia nadawanie różnorodnych praw dostępunie wszyscy mogą...

Testowany pakiet pozwala na dobre i elastyczne zabezpieczenie danych znajdujących się na dysku. Podstawą jest oczywiście system identyfikacji użytkowników. Do tego celu program nie wykorzystuje jednak haseł ani identyfikatorów wpisywanych w chwili uruchamiania Windows. Jest to trochę denerwujące, gdyż trzeba rejestrować się dwa razy, ale widocznie producent uznał, że system ochrony i zarządzania hasłami w Windows 95 nie jest zbyt bezpieczny. Program nie dokonuje jednak żadnej oceny jakości hasła poza sprawdzeniem, czy ma ono co najmniej sześć znaków, pozwalając tym samym np. na zdefiniowanie w charakterze hasła nazwy użytkownika.

Po założeniu każdego konta musimy określić, czy dana osoba ma prawo do modyfikowania podstawowych plików systemowych, czyli AUTOEXEC.BAT, CONFIG.SYS, IO.SYS i MSDOS.SYS. Domyślnie użytkownik może korzystać ze wszystkich niechronionych wcześniej katalogów i plików. Jeśli jednak jakiś katalog został wcześniej zabezpieczony przez jakiegokolwiek użytkownika hasłem, nowa osoba nie będzie miała do niego dostępu.

listy pod kluczemAby zaszyfrować list, wystarczy po napisaniu nacisnąć [Ctrl]+[0] i podać hasło

Sprawne zarządzanie prawami dostępu zapewniają trzy cechy programu. Pierwsza to możliwość definiowania grup katalogów i przypisywania poszczególnym użytkownikom praw dostępu do nich, druga to posiadanie narzędzia pozwalającego na kopiowanie praw pomiędzy ustanowionymi wcześniej grupami lub użytkownikami, zaś ostatnia wiąże się z możliwością grupowania praw dostępu. Ponadto możliwe jest jeszcze zdefiniowanie praw do usuwania plików, ich tworzenia, modyfikacji, nadpisywania i zmiany nazwy. Prawa te ustanawiane są dla katalogów, jednak w przypadku dyskietek, napędów CD-ROM, ZIP czy innych wymiennych nośników informacji można to zrobić dla całego napędu, uniemożliwiając tym samym wybranej osobie skopiowanie czegokolwiek do lub z komputera.

Jeżeli nie posiadamy praw odczytu plików i zawartości katalogu, to po wejściu doń znajdziemy tylko plik o nazwie “Protected Area”. Data Secure! chroni dane na cztery sposoby. Pierwszy (“Tylko ochrona”) polega na uniemożliwieniu odczytu plików; dane znajdują się jednak na dysku tak jak poprzednio, gdy nie były chronione. Lepsze zabezpieczenia zbiorów bazują na szyfrowaniu ich zawartości. Do dyspozycji mamy w tym przypadku trzy algorytmy. Pierwszy to dobrze znany wszystkim, którzy choć trochę interesowali się kryptografią, algorytm DES, opracowany na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych i, mimo dość zaawansowanego wieku (15 lat), nadal uważany za bezpieczny. Pozostałe dwa algorytmy są autorstwa firmy Nisitia Software & Application i noszą nazwy NEP1 i NEP4.

Przedstawiony sposób och-rony nie byłby pełny, gdyby nie zadbano o kontrolę uruchamiania systemu w trybie MS-DOS. Program pozwala zatem na uniemożliwianie wszystkim lub wybranym osobom startowania komputera w tym trybie. Administrator może również pewnym użytkownikom zabronić prawa do używania klawiszy [F4], [F5], [F6] i [F8] w chwili startu komputera oraz korzystania z trybu awaryjnego Windows 95, może też nakazać podanie hasła nie w chwili startu Windows, lecz na samym początku procesu uruchamiania komputera. Jak zapewnia producent, także zainicjowanie systemu z dyskietki nie pozwoli na dostęp do danych – niestety tylko do tych, które znajdują się na pierwszej partycji.

a
mamy to na chip-cd 11/97mamy ten program w bbs-ieData Secure!
Wymagania: PC 486SX/33; 12 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 95; ok. 5 MB na dysku
Producent: Boca Reasearch, USA, http://www.bocaresearch.com/
Dostarczył: Commpol, Kraków tel.: (0-12) 633 77 88, faks: 634 24 33 e-mail: [email protected]http://www.commpol.com/
Cena: ok. 250 zł
pluswysoki poziom zabezpieczeń
pluselastyczność
plusinteresujący moduł ochrony internetowej
minusbrak polskiej wersji
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Software

W skład pakietu wchodzą również programy do szyfrowania poczty elektronicznej oraz ochrony przed atakami z Internetu. Pierwszy moduł dobrze współpracuje z prawie każdym programem pocztowym lub edytorem tekstu; wyjątkiem jest Microsoft Internet Explorer, który do zabezpieczenia wiadomości wymaga wykonania dwóch dodatkowych czynności – skopiowania treści listu do innego edytora i, po wykonaniu operacji szyfrowania, przeniesieniu jej z powrotem do MS Explorera.

Pakiet Data Secure! sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Narzędzie firmy Boca Research wydaje się być wszechstronne, łatwe w użyciu i skuteczne. Polecamy je wszystkim, którzy chcą chronić swoje dane, a z jakichś powodów nie mogą używać Windows NT Workstation. Jeszcze jedno: jeśli program się nie spodoba, firma zwraca pieniądze!

Więcej:bezcatnews