Historia czy teraźniejszość

Sztuka programowania jeszcze kilka lat temu była „wiedzą tajemną”, dostępną tylko dla wąskiego grona zawodowych informatyków i zapatrzonych w monitory komputerowych maniaków. Teraz jest już nieco inaczej.

Szybki rozwój technik programowania i coraz doskonalsze narzędzia programistyczne umożliwiają obecnie poczynienie pierwszych kroków w tej dziedzinie także osobom, które nie identyfikują się z żadną profesjonalnie związaną z informatyką grupą.

Uwaga! mamy to na chip-cd 6/97
Bezpłatna wersja Visual Basica 5.0 (Control Creation Edition) znajduje się na płycie CHIP-CD 6/97 w dziale Know-how | ActiveX

Język BASIC (Beginer All Purposse Symbolic Instruction Code) powstał w 1962 roku. Okres swojej świetności przeżywał w latach osiemdziesiątych, kiedy był instalowany wraz z systemem operacyjnym w większości ówczesnych, ośmiobitowych komputerów osobistych. Później, w początkach kariery komputerów klasy PC, odszedł w zapomnienie, a jego miejsce zajęły inne, nowocześniejsze języki – Pascal i C. W kilka lat później jednak pojawił się na komputerowej scenie ponownie i jak na razie nic nie zapowiada żeby miał z niej szybko zniknąć. Ze względu na swoją prostotę stał się bowiem narzędziem, za pomocą którego można szybko tworzyć nawet bardzo skomplikowane aplikacje, a także rozszerzać możliwości najpopularniejszego pakietu biurowego – MS Office .