Jak Pegaz

Napędy magnetooptyczne stały się ostatnio bardziej przystępne i tańsze niż na początku ich „kariery”. Muszą toczyć zacięty bój o pozycję na rynku z bardzo tanimi napędami magnetycznymi (np. ZIP czy LS-120). Ta walka powoduje ciągłe obniżki cen i udoskonalanie produktów.

Philips wyprodukował zupełnie nowy, zewnętrzny napęd dysków MO. Jego obudowa prezentuje się wyjątkowo estetycznie i pozwala na pracę w pozycjach pionowej i poziomej. Do komunikacji z komputerem Pegasus wykorzystuje interfejs SCSI. W komplecie znalazł się jednak adapter, pozwalający podłączyć urządzenie do portu drukarki. Nośniki produkowane są w formacie standardowej kasetki 3,5″ i mogą mieć pojemność 128 i 230 MB.

Reklama
a
Pegasus MO230
Typ nośnika: MO
Pojemność: 230MB, 128MB
Interfejs: SCSI-1/2 przez przejściówkę do portu drukarki
Producent: Philips, USA http://www.philips.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa tel./fax: (0-22) 675 55 15 http://www.alstor.com.pl/ e-mail: [email protected]/
Cena: 1860 zł
plus mała waga
plus dobre wyniki szybkościowe
plus podłączenie do portu drukarki
minus wysoka cena
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

Napęd, a właściwie kontroler LPT2SCSI, posiada sterowniki do DOS-a, Windows 3.1 i Windows 95. Na stronie WWW producenta można dodatkowo znaleźć drivery do Windows NT i OS/2. Instalacja urządzenia jest dziecinnie prosta. Wystarczy podłączyć wszystkie kable, uruchomić program instalacyjny i chwilę poczekać. Całość jest gotowa do pracy po kilku minutach.

Testy wydajnościowe dały dosyć dobre wyniki jak na dysk magnetooptyczny. Szybkość odczytu wahała się w okolicach 780, a zapisu 380 KB/s. Średni czas dostępu wynosił 35ms.

Philips Pegasus jest urządzeniem przeznaczonym zarówno dla masowego użytkownika, jak i profesjonalisty z branży DTP. Wciąż dosyć wysoka cena jest częściowo rekompensowana przez dobre osiągi i pełną przenośność urządzenia.