Jak wino…

Kolejna odsłona popularnego programu edukacyjnego SuperMemo nosi już numer ósmy i rozprowadzana jest wraz z bazą wiedzy przeznaczoną do nauki języka niemieckiego Deine Chancen in Deutsch. Kurs skierowany jest do użytkowników początkujących lub średnio zaawansowanych i może służyć zarówno jako źródło nowej wiedzy, jak i klasyczne repetytorium słownictwa i gramatyki.

SuperMemo 8.0 nie jest, jakby to sugerowała nazwa, bezpośrednim następcą edycji 7.x, lecz systemu edukacyjnego Genius (opis edycji beta tego systemu ukazał się w numerze 12/95, s. 70), a ściślej – jest określany przez producenta jako wersja rynkowa tego programu. Niewiele zatem różni się od Geniusa 2.0, udostępnionego w pełnej wersji Czytelnikom CHIP-a na CHIP-CD 10/96 (na płycie dołączonej do niniejszego zeszytu znajduje się pełna wersja SuperMemo 8 wraz z tekstową częścią bazy Advanced English ). Do najbardziej istotnych zmian zaliczyć należy dodanie możliwości przeprowadzania testów oraz wprowadzenie mechanizmów pozwalających na wyświetlanie tłumaczeń tekstu. Testować wiedzę można na kilka różnych sposobów, np. wybierając odpowiedni rodzaj jednostek biorących udział w teście; można też ograniczyć się do jednostek już utrwalonych lub sprawiających najwięcej kłopotów. Stworzona została również możliwość przeprowadzenia formalnego sprawdzianu o ściśle ograniczonym czasie trwania i zakończonym wygenerowaniem raportu z wynikami.

Deutsch für Touristen, czyli jak przetrwać w trakcie wizyty w Niemczech dla turystów

Aplikacja poznańskiej firmy w swej najnowszej odsłonie jest określana mianem systemu hipermedialnego. Dla użytkownika wersji 7.x jest to duży skok jakościowy. Z narzędzia do „wkuwania” słówek program przeobraził się w zaawansowany system służący przygotowywaniu multimedialnych baz wiedzy. Posiłkując się polami wyboru, obrazkami z aktywnymi obszarami, mechanizmem dopasowywania pytań do odpowiedzi za pomocą myszy czy prostym polem edycyjnym można przygotować przykładowo test gramatyczny.

Poszukując wad trzeba chyba jedynie skupić się na własnościach, których programowi brakuje (nie ma np. możliwości eksportu baz wiedzy do formatu HTML). Innymi słowy, z trudnego zadania stworzenia uniwersalnego narzędzia edukacyjnego autorzy pakietu wywiązali się na piątkę z plusem. Nie można również zapomnieć, że aplikacja oferuje bardzo skuteczną metodę optymalizacji powtórek, która zgodnie z zapewnieniami producenta powinna być od 10 do 40 procent efektywniejsza od poprzedniej.

efektowne ale i skuteczne Efektowne sposoby wizualizacji procesu nauki uatrakcyjniają pracę z programem

O wartości pakietu edukacyjnego decyduje przede wszystkim jakość wiedzy w nim zawartej. Doskonale zdali sobie z tego sprawę producenci SuperMemo, wykorzystując swój system do realizacji świetnego zestawu baz wiedzy wspomagającego naukę języka niemieckiego. Można więc zarówno poznawać i utrwalać słownictwo korzystając z bazy Wörter und Wendungen, jak i ćwiczyć gramatykę wspierając się zestawem Gramatische Übungen. Odpowiednikiem popularnych niegdyś minirozmówek polsko-niemieckich jest baza Deutsch für Touristen. O skuteczności metody SuperMemo w przypadku nauki słownictwa nie trzeba chyba nikogo przekonywać, najdobitniej świadczy o tym popularność poprzednich wersji programu. Tym razem mamy do dyspozycji ok. 6000 słówek wraz ze zwrotami, w których są używane. Całości towarzyszą oczywiście nagrania dźwiękowe oraz bardzo ładne, profesjonalnie przygotowane ilustracje. Hipermedialny charakter programu szczególnie uwidacznia się w trakcie nauki gramatyki. Ćwiczenia polegają m.in. na wskazywaniu właściwej odpowiedzi, ich dopasowywaniu do pytań przy użyciu myszki lub wybieraniu właściwej alternatywy.

a