Jest bezpiecznie?

Funkcja urządzeń do archiwizacji nie ogranicza się jedynie do zabezpieczania naszych cennych informacji. Pamięć masowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy nie tylko na bezpieczeństwie, ale także na możliwości transportu dużych zbiorów. Pozostaje jednak pytanie – jaki sprzęt spełni nasze wymagania?

W jednej chwili oblewa cię zimny pot – twój komputer nie chce wystartować. Zamiast tego na ekranie pojawia się komunikat „No system disk or disk error”. Wkładasz do napędu dyskietkę systemową DOS lub startową Windows i uświadamiasz sobie, że przytrafiło ci się to, co jak sądziłeś zdarza się tylko innym – utrata danych.

Zgodnie z oczekiwaniami komputer uruchomił się z dyskietki. System operacyjny wprawdzie pracuje, ale na dysku twardym niczego nie możesz znaleźć. Teraz wiesz już na pewno – wszystkie dane zostały bezpowrotnie utracone. „A wystarczyło tylko zrobić zapasową kopię” – wzdychasz rozgoryczony i natychmiast postanawiasz kupić urządzenie do archiwizacji danych. Tylko jakie?

Archiwizery w Sieci
http://www.iomega.com/
http://www.syquest.com/
http://www.pkware.com/
http://www.ivsoft.com/
http://www.symantec.com/
http://www.microhelp.com/

Wchodząc do sklepu komputerowego lub przeglądając katalog wysyłkowy znaleźć można dziesiątki różnych modeli. Wiele osób dokonuje wyboru kierując się sugestią sprzedawcy, a później dochodzi do wniosku, że nowy nabytek nie odpowiada ich potrzebom. Chcąc ułatwić zakup pamięci masowej najlepiej dostosowanej do indywidualnych wymogów każdego użytkownika, opisujemy pięć systemów archiwizacji danych. Należą do nich: napęd Zip firmy Iomega, wymienny dysk twardy Ezflyer firmy Syquest, drugi dysk IDE lub SCSI w kieszeni, nagrywarka CD-ROM i streamer Ditto firmy Iomega.