Mały duży plus

Aby stać się posiadaczem niezłego skanera formatu A4, nie trzeba już wydawać fortuny. Do rosnącego w siłę „lobby” urządzeń podłączanych do portu równoległego dołączył teraz model OpticPro 9630P firmy Plustek.

Zgrabna obudowa kryje przetwornik CCD oraz oświetlacz luminescencyjny, zatem konstrukcja skanera nie odbiega od standardu. Z tyłu obudowy znajdują się gniazdo do podłączenia zasilacza oraz dwa porty równoległe. Jeden z nich służy do komunikacji z komputerem, drugi pozwala podłączyć kolejne urządzenia, np. drukarkę. Brak natomiast śruby czy zatrzasku unieruchamiającego wózek podczas transportu.

Skaner pracuje w miarę cicho, słychać tylko lekki terkot mechanizmu. Ze względu na komunikację poprzez złącze równoległe czas transmisji danych ma istotny wpływ na szybkość pracy. Jakość obrazu wypada określić jako dobrą, choć brak możliwości korekcji barwnej ogranicza mocno zakres zastosowań skanera. Obraz nie ma tendencji do dominant barwnych, ostrość jest zadowalająca, zaś interpolacja poprawia widoczność szczegółów, choć nie na tyle, ile można by się spodziewać po 9600 dpi.

a
Plustek OpticPro 9630P
Rozdzielczość: 600 dpi (interpolowana 9600 dpi)
Tryby pracy: line-art, 10246 st. szarości, truecolor (30 bitów/piksel)
Producent: Plustek, Tajwan http://www.plustek.com.tw/
Dostarczył: Optimus, Opole tel./fax (0-77) 54 20 07 e-mail: [email protected]
Cena: 730 zł
plus dobra jakość obrazu
plus niezłe oprogramowanie
plus niska cena
minus brak 32-bitowego Twaina
minus brak polonizacji
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

Zestaw oprogramowania obejmuje interfejs Twain oraz programy do rozpoznawania tekstu i skanowania dla celów biurowych. Do skanowania i prostej obróbki obrazu przeznaczony jest program ImageIn. Pozwala na wywołanie Twaina, a po zeskanowaniu obrazka na typowe przekształcenia, np. obrót, przeskalowanie, zmiany tonalne itp. Brak natomiast jakichkolwiek filtrów. Do ustawiania parametrów pracy skanera (czas świecenia lampy, adres i tryb pracy portu równoległego itp.) służy programik Scanner Utility. Ciekawostką jest Action Manager, czyli okienko zawierające ikony, których kliknięcie wywołuje różne procedury skanowania: do późniejszego faksowania, do OCR, obróbki zdjęć itp. W zestawie znalazła się też Recognita Plus 1.25, służąca do rozpoznawania tekstu. Dość leciwa już raczej aplikacja niezbyt dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem znaków, w szczególności polskich.

Plustek OpticPro jest produktem przeznaczonym do użytku domowego oraz małych firm DTP. Przyzwoite parametry za rozsądne pieniądze – to główna zaleta tego produktu, która z pewnością zjedna mu najwięcej zwolenników.