Pan Samochodzik

Jeśli ktoś zapomniał już jak wyglądały skanery ręczne, niech spojrzy na model Paragon Page Express Color. Ta ciekawa konstrukcja przeznaczona jest do użytku domowego oraz biurowego. Skaner składa się z podstawki na papier oraz właściwego urządzenia skanującego, do którego wspomnianą podstawkę dołącza się od dołu. Papier napędzają rolki gumowe, wymuszając jego przesuw między podstawką a spodem skanera. W ten sposób można obrabiać dokumenty o formacie do A4. Skaner pracuje wtedy jak typowa konstrukcja rolkowa. Jeśli jednak przyjdzie nam zeskanować np. pudełko, część plakatu czy choćby fakturę wygładzonego kamienia, można odpiąć podstawkę i umieścić skaner wprost na obiekcie, tak jak to niegdyś czyniono ze skanerami ręcznymi. Porusza się on wtedy po skanowanej powierzchni jak minisuwnica na gumowych rolkach pełniących teraz funkcję kół. Takie wykorzystanie skanera nie gwarantuje, rzecz jasna, najwyższej jakości obrazu, ale pozwala zeskanować przedmioty zupełnie niedostępne dla skanerów płaskich czy bębnowych.

a
Page Express Color
Rozdzielczość: 300 dpi (interpolowana 1200×1200 dpi)
Tryby pracy: line-art, 256 st. szarości, truecolor (24 bity/piksel)
Czas skanowania zdjęcia 9×13 cm: 44s +25s transfer do komputera
Producent: Mustek, Tajwan http://www.mustek.com/
Dostarczył: Veracomp, Kraków tel.: (0-12) 421 98 73, fax: 422 06 97 e-mail: [email protected]http://www.veracomp.com.pl/
Cena: 650 zł
plus uniwersalność
plus niezła jakość obrazu
plus przystępna cena
minus wolna praca
minus brak lokalizacji
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

Oczywiście, nie ma róży bez kolców. Skaner komunikuje się z pecetem poprzez łącze równoległe, zatem prędkość transmisji nie jest najwyższa. Kabel ogranicza nieco „swobodę ruchów” skanera i trzeba uważać, żeby podczas wędrówki po obrazku nie zaczepił o kant stołu. Natomiast podczas pracy z podstawką prowadzenie papieru jest bez zarzutu.

W skład oprogramowania Musteka wchodzi prosty interfejs Twain oraz programy: TextBridge do OCR i iPhoto Plus do skanowania i archiwizowania obrazów. Dołączony Twain nie ma możliwości korekty barwnej obrazu, wyposażony jest za to w algorytm kalibracji na czarno-białym wzorcu zewnętrznym.

Jeśli idzie o jakość uzyskiwanych skanów, Page Express mieści się w normach przyjętych dla tej klasy sprzętu. Ma jednak tendencję do lekkiego „wychładzania” kolorów i nie sposób go skorygować przy skanowaniu ze względu na wspomniany brak korekcji barwnej. Nie widać żadnych przebarwień czy „rozjeżdżania się” składowych. Oświetlacz nie pracuje zbyt długo po zakończeniu skanowania, zatem skaner po dłuższych przerwach nagrzewa się przed rozpoczęciem pracy.

Nowy Mustek sprawia ogólnie dobre wrażenie. Nastrój kupującego polepsza też korzystny stosunek możliwości do przystępnej ceny urządzenia.