Po nitce do… kodu

Studio JZK słynie z dobrych pomysłów i ciekawych aplikacji. Kolejnym produktem ze stajni gdańskiego producenta software’u są Kody Pocztowe Pro 97.4.2 dla Windows. Tę niewielką, ale bardzo przydatną aplikację przetestowaliśmy na dwóch komputerach o skrajnie różnych parametrach i konfiguracjach. Zarówno w przypadku stareńkiej „cztery-osiem-szóstki”, jak i Pentium 133 instalacja pakieciku odbyła się bezboleśnie i szybko. Leciwy już i porośnięty pajęczyną czasu 486 SX 25 z 4 MB RAM-u znajdował kody miejscowości i ulic większych miast w tempie nie najgorszym. Gorzej jednak było z wyszukiwaniem „w drugą stronę”. Po wpisaniu kodu jednej z wrocławskich ulic wiekowy pecet jął „mieszać” dyskiem straszliwie. Po niespełna dwóch godzinach bezowocnego wyszukiwania ulicy przynależnej do wpisanego kodu maszyna wymagała ponownego uruchomienia (procesu nie dało się przerwać, choć komputer się nie zawiesił).

Reklama
Za pomocą opcji Odszukaj kod z menu Szukaj można „namierzyć” miasto lub ulicę kryjącą się za ciągiem cyfr

Zupełnie inaczej program zachował się w znacznie szybszym środowisku (32 MB RAM-u, Pentium 133), wyszukując „wklepany” kod pocztowy w ciągu kilkunastu sekund, czyli błyskawicznie. Równie szybko aplikacja znalazła kod danej miejscowości czy ulicy; przy czym zadanie to znacznie ułatwił pasek zakładek (jak w skoroszycie lub kołonotatniku) z poszczególnymi literami alfabetu. Jeśli ktoś nie chce bawić się w klikanie, ma możliwość bezpośredniego wpisania w okienku edycji nazwy miasta lub kilku początkowych liter. Po znalezieniu miejscowości (te z wieloma urzędami pocztowymi wyróżniają się kolorem) w podobny sposób pakiecik wyszukał kod przynależny określonej ulicy.

Dobrym pomysłem zaimplementowanym przez autorów programu wydaje się możliwość zaktualizowania bazy kodów pocztowych. Najpierw trzeba ściągnąć z Internetu (http://www.kki.net.pl/jzk/download/kody/) program uaktualniający bazę kodów. Same dane od listopada będą rozsy-łane do zarejestrowanych użytkowników pocztą elektroniczną. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy usługa ta będzie płatna.

mamy to na chip-cd 11/97mamy ten program w bbs-ieKody Pocztowe Pro 97.4.2 dla Windows
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x lub Windows 95; ok. 8 MB na dysku
Producent: Studio JZK Programy Komputerowe, Gdańsk, tel.: (0-58) 33 27 56 faks: 57 88 22, e-mail: [email protected]http://www.kki.net.pl/jzk/
Cena: 96,40 zł
plus prostota obsługi
plus dobry system pomocy
plus obsługa DDE
plus uaktualnianie bazy kodów pocztowych za pośrednictwem Internetu
minus bardzo wolna praca na słabszych PC-tach
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Software

Obsługę i działanie Kodów Pocztowych Pro 97 można podsumować banalnie, ale krótko i treściwie: dobry, lepszy, JZK.