Profesjonalna strona domowa

Dzięki pakietowi FrontPage profesjonalne serwisy WWW mogą tworzyć także ci, dla których typowy edytor HTML jest zbyt prosty, a kod Javy zbyt skomplikowany. Jego zaletą jest możliwość zautomatyzowania wielu czynności edytorskich i zarządzania serwisem WWW.

Dla twórców typowych stron domowych FrontPage wydaje się być zbyt rozbudowanym narzędziem. Jego obsługa nie jest też tak prosta jak innych edytorów HTML, które znaleźć można na przykład pod adresami http://www.stroud.com lub http://www.tucow.com. Program przeznaczony jest raczej dla ambitnych grafików, którzy chcą w sposób profesjonalny zaprezentować swoją ofertę w Internecie.

Nie opisujemy wszystkich funkcji i możliwości pakietu FrontPage, jednak przedstawione w nim informacje mogą okazać się bardzo pomocne dla początkujących twórców stron WWW. Na płycie dołączonej do tego numeru CHIP-a znaleźć można wersję beta 3 programu FrontPage, która pozwala w praktyce przetestować zdobyte tu wiadomości.

Uwaga! mamy to na chip-cd 10/97
Na krążku CD dołączonym do numeru 10/97 znajduje się wersja beta pakietu FrontPage 98 w dziale Software | Wersje testowe

FrontPage składa się z trzech podstawowych modułów: Edytora, Eksploratora oraz Personal Web Serwera.

FrontPage Explorer

ułatwia poruszanie się w strukturze serwisu WWW. Graficzna prezentacja połączeń pomiędzy stronami jest bardzo czytelna, pozwala odnaleźć i poprawić źle zdefiniowane odnośniki oraz otworzyć dowolną stronę. Przede wszystkim jednak umożliwia, za pomocą połączenia internetowego, zarządzanie i edycję serwisu WWW również na zdalnym serwerze.

FrontPage Editor — za jego pomocą można tworzyć strony WWW w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get), jak i pracując bezpośrednio z kodem HTML. Edytor pozwala też wstawiać na stronę WWW wiele ciekawych obiektów, takich jak formularze, aktywne bitmapy (grafiki będące odnośnikami), ramki (specjalna technika podziału stron), a także skrypty i aplety oraz kontrolki ActiveX, które nadają serwisom WWW multimedialny i interakcyjny charakter.

Personal Web Server

to prosty serwer HTTP, funkcjonujący w środowisku Windows 95.