Telewizja non stop?

Zamiana monitora komputerowego w ekran telewizyjny nie jest pomysłem nowym. Idealnym narzędziem do „cudownej” przemiany są oferowane coraz częściej tunery telewizyjne.

Jednym z przedstawicieli wspomnianego „gatunku” jest nowy Zoltrix TV MAX. Zastosowany układ dekodera wideo firmy Brooktree pozwala na pracę w trybie frame grabbera, a zintegrowany tuner TV przystosowany został do współpracy z polskimi systemami telewizyjnymi. Wraz z kartą użytkownik otrzymuje program do obsługi trybu TV posiadający wszystkie opcje tradycyjnego telewizora oraz aplikację VDOPhone umożliwiającą sieciowe połączenie ze współrozmówcą.

Wykorzystanie pełnych możliwości Zoltrixa TV MAX wymaga stosunkowo bogatego „osprzętu”. Do połączenia z Internetem potrzebny jest np. modem, do przekazywania dźwięku karta muzyczna, zaś przesyłanie obrazu jest możliwe po podłączeniu kamery. W pakiecie zabrakło programu pozwalającego na zapisywanie sekwencji wideo. Producent sugeruje zaopatrzenie się w standardowy VidCap32 dostępny w Internecie.

Pierwszy test urządzenia polegał na ocenie jakości obrazu i dźwięku otrzymanego w trybie TV. Podczas automatycznego wyszukiwania niektóre programy telewizji kablowej nie były wyświetlane poprawnie. Większość stacji, w tym wszystkie polskie, były odbierane właściwie. Jakość obrazu zależała głównie od dostarczanego sygnału. Po wpięciu do gniazda antenowego dodatkowego telewizora obraz na monitorze minimalnie się pogorszył. Dźwięk w każdym programie był poprawny.

a
Zoltrix TV MAX
Wymagania sprzętowe: Pentium 100, 16MB RAM, Windows 95, karta dźwiękowa z głośnikami, antena, modem, kamera, magistarala PCI 2.1
Standardy: PAL, NTSC, SECAM
Rozdzielczości: do 768×576 (PAL,SECAM), do 640×480 (NTSC)
Formaty kolorów: 32 bit RGBA, 24bit RGB, 15bit RGB, YUV2, YUV9, YUV12, BTYUV, Raw
Wejścia: S-Video, Composite, antena
Wyjścia: Audio – mini jack
Układ dekodera: Brooktree
Producent: Zoltrix, http://www.zoltrix.com/
Dostarczył: Megabajt, Warszawa tel.: (0-22) 633 11 99, fax: (0-22) 639 86 06 e-mail:[email protected]http://www.megabajt.waw.pl/
Cena: 389 zł
plus niska cena
plus dobra jakość frame grabbera i tunera TV
plus obsługa polskiego dźwięku
minus wymaga dodatkowych komponentów

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

W drugiej części testów sprawdzono wydajność pracy w trybie frame grabbera. Zapisywane sekwencje przechwytywano kolejno z wejścia wideo oraz tunera TV. W obu przypadkach jakość nagrań zależała od wybranych parametrów pracy. Dla dużych rozdzielczości (np. 768×576) właściwe parametry trzeba było dobrać zmniejszając liczbę klatek przechwytywanych w ciągu sekundy.

W ostatnim kroku sprawdzono jakość dźwięku i obrazu podczas internetowych połączeń. Podobnie jak w poprzednich urządzeniach wiele zależało od przepustowości sieci. Ogólnie dźwięk był zazwyczaj dobrze słyszalny. Obraz, choć docierał stosunkowo wolno i był mało płynny, wyraźnie przedstawiał twarz współrozmówcy.

Karta nadaje się do wykonywania zrzutów lub zapisywania krótkich sekwencji zarówno z wejścia wideo, jak i dowolnego programu TV.