TX w modzie

Do laboratorium po raz kolejny trafiły najnowsze urządzenia oparte na bardzo popularnym chipsecie Intel Triton TX. Wspomniany zestaw układów TX, został użyty jako podstawa płyt głównych Chaintech TX oraz Iwill P55XUW .

Pierwsza z omawianych płyt została wyposażona w 512 KB pamięci cache oraz w cztery gniazda na moduły pamięci PS/2 i dwa DIMM. Urządzenie wykonane w formacie Baby-AT; udostępnia dla kart rozszerzeń cztery złącza PCI i trzy ISA. Standardowo z płytą zintegrowano pełny zestaw portów wejścia/wyjścia oraz kontroler FDD i HDD. Award BIOS płyty został rozszerzony tzw. SeePU – dodatkowym podmenu udostępniającym pełną konfigurację częstotliwości pracy zainstalowanego na płycie procesora.

a
Chaintech 5TDM
Format, chipset: Baby-AT, Intel Triton TX
Złącza PCI/ISA: 4/3
Gniazda pamięci PS2/DIMM: 4/2
Procesory: Pentium, Pentium MMX, Cyrix 6×86, AMD K5, K6
Producent: Chaintech, Tajwan http://www.chaintech.com.tw/
Dostarczył: KEJ, Warszawa tel./fax: (0-22) 610 75 82
Cena: 430 zł
plus tryb pracy Ultra DMA 33
plus SeePU, bezzworkowa konfiguracja

Iwill P55XUW
Format, chipset: ATX, Intel Triton TX
Złącza PCI/ISA: 4/4
Gniazda pamięci PS2/DIMM: 4/3
Procesory: Pentium, Pentium MMX, Cyrix 6×86, AMD K5, K6
Producent: Iwill, Tajwan http://www.iwill.com.tw/
Dostarczył: Mikrotech, Krosno tel.: (0-13) 432 64 71, fax:432 64 09 http://www.mikrotech.com.pl/
Cena: 1135 zł
plus tryb pracy Ultra DMA 33
plus zintegrowany kontroler SCSI
minus wysoka cena

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

Druga z prezentowanych płyt także korzysta z 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Na płycie można zainstalować maksymalnie 256 MB pamięci RAM wykorzystując do tego cztery gniazda SIMM i trzy DIMM. Norma ATX, z którą zgodne jest rozplanowanie elementów płyty pozwala na pełne wykorzystanie czterech złączy PCI i ISA. Podobnie do Chaintecha także i to urządzenie wyróżnia się spośród typowych płyt głównych. Obok pełnego zestawu portów szeregowych i równoległego oraz kontrolera FDD i EIDE wraz z płytą zintegrowano pełnowartościowy sterownik Ultra Wide SCSI. Chipset kontrolera SCSI pochodzi od Adapteca i został oznaczony jako AIC-7880P. Przeprowadzone w naszym laboratorium testy wydajnościowe w pełni potwierdziły wysoką wydajność urządzeń deklarowaną przez producentów. Testy aplikacyjne i niskopoziomowe przeprowadzono w środowisku Windows 95 z zainstalowanym procesorem Intel Pentium MMX 200 MHz, 32 MB pamięci RAM, dyskiem twardym ST25000 i kartą graficzną Matrox Mistique. Pomiary wykazały, że obydwa modele niewiele ustępowały najszybszej jak dotąd konstrukcji Asus TX97.

Podsumowując, ze względu na funkcje SeePU płytę Chaintech TX można polecić wszędzie tam, gdzie potrzebna jest prosta i szybka konfiguracja. Iwill P55XUW mimo wysokiej ceny z pewnością także znajdzie nabywców, dla których najważniejsza będzie stabilna i wydajna praca z urządzeniami SCSI.