Wszechstronny lider

Przykładem komputera wyposażonego w najszybszy obecnie procesor Pentium – MMX 233 MHz jest zestaw Adax Bravo Internet 233 dostarczony do naszego laboratorium przez firmę JTT. W obudowie charakterystycznej dla lini komputerów Adax umieszczono płytę główną standardu ATX. Płyta bazuje na sprawdzonym zestawie układów Intela 82430HX – czyli tak zwanym Tritonie II. Pamięć komputera to 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz 32MB głównej pamięci RAM zainstalowanej w dwóch z czterech dostępnych złącz. Wraz z płytą zintegrowano kartę dźwiękową wykorzystującą chipset Yamahy, zgodną z MS Windows Sound System oraz z SBPro.

Za wyświetlanie obrazu na ekranie monitora lub domowego telewizora odpowiada nowa karta graficzna ATI PC2TV. To 4-megabajtowe urządzenie korzysta z procesora graficznego ATI RageII, dzięki czemu wspierane są wszelkie operacje wykonywane na obiektach 2D i 3D. Możliwe jest wyprowadzenie sygnału z karty do odbiornika TV. Niestety, wykorzystanie telewizora do pracy z komputerem jest w przypadku tej karty graficznej raczej złym pomysłem; przede wszystkim ze względu na migotanie obrazu. Jednak trzeba wspomnieć, że gry i prezentacje multimedialne wyglądają lepiej na dużym ekranie.

a
Adax Bravo Internet
Wyposażenie: procesor Intel Pentium MMX 233MHz, płyta główna Triton HX 512 KB cache, układ dźwiękowy Yamaha OPL3, 32 MB RAM, karta SVGA ATI PC2TV 4 MB, dysk twardy Seagate 2,5 GB ST52520A, faks-modem US Robotics Sportster 33600 bps + voice
Oprogramowanie: Windows 95 OSR2 PL, MS Works dla WIndows 95, HotFax
Dostarczył: JTT, Wrocław tel.: (0-71) 72 87 02, fax:72 87 07 http://www.jtt-ok.com/e-mail:[email protected]
Cena: 7100 zł
plus wysoka wydajność
plus dwuletnia gwarancja
minus wysoka cena
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/11_97/
CHIP-CD 12/97: CHIP-offline | CHIP 11/97 | Hardware

Pamięć masową zestawu stanowią wydajny 2,5 GB dysk twardy ST52520A umieszczony w wymiennej kieszeni oraz CD-ROM BCD o 16-krotnej prędkości pracy. Dodatkowo zestaw komputerowy wyposażono w wewnętrzny modem US Robotics Sportster mogący współpracować z maksymalną prędkością 33600 bps.

Na dysku twardym preinstalowano system operacyjny Microsoft Windows 95 OSR2 w polskiej wersji językowej. Ze względu na obecność najszybszego obecnie procesora Pentium MMX 233 MHz do komputera dołączono zestaw 5 płyt CD z oprogramowaniem zoptymalizowanym pod kątem wykorzystania nowych instrukcji jednostki centralnej.

W laboratorium przeprowadziliśmy test wydajnościowy urządzenia. Wyniki, które otrzymaliśmy odrobinę rozczarowują, gdyż pomimo wysokiej wydajności w testach niskopoziomowych, test aplikacyjny nie wykazał dużej różnicy w stosunku do podobnego zestawu bazującego na procesorze Pentium MMX 200 MHz. Mimo to Adax Internet 233 MHz ze względu na bogate wyposażenie oraz wysoką wydajność ogólną z pewnością sprawdzi się we wszelkich nie tylko internetowych zastosowaniach.