ATAPI też potrafi

Krótki test nagrywarki CD, pracującej w standardzie SCSI

Do niedawna o nagrywarkach wykorzystujących interfejs ATAPI mogliśmy tylko pomarzyć – obecne na rynku modele SCSI nie dość, że drogie, wymagały na dodatek posiadania sterownika pracującego w tym standardzie. Problemy z płynną i szybką wymianą informacji na kontrolerze E-IDE skutecznie powstrzymywały producentów przed seryjną produkcją tanich, lecz i niezawodnych modeli. Wydaje się jednak, że impas został przełamany, o czym świadczy nowy model wewnętrznej nagrywarki

Sony CDR2800EL — wyposażony właśnie w interfejs typu ATAPI.

W zestawie, notabene pakowanym przez producenta nośników – firmę TraxData, znajdziemy, oprócz samego CD-Recordera, kabel E-IDE, wtyk zasilający, kasetę CADDY, dwa czyste dyski (naturalnie TraxData) oraz oprogramowanie ToGo! 4.0. Wraz z dołączonym wodoodpornym pisaczkiem tworzy to komplet umożliwiający nagrywanie płyt CD-R.

CDR2800EL, mimo iż wyposażona w interfejs ATAPI, zachowuje się jak „normalna” nagrywarka. Umożliwia tworzenie płyt w wielu standardach w tym zapis w formacie UDF. Odczyt danych możliwy jest z prędkością 8x (1200 KB/s), nagrywanie – 2x (300 KB/s). Nieskomplikowana płyta czołowa wyposażona została tylko w jedną diodę sygnalizującą kolorem stan urządzenia. Nie jest to może najbardziej czytelny sposób przedstawiania informacji, ale wystarczająco skuteczny. Nagrywanie odbywa się w miarę niezawodnie, choć w czasie testów zdarzyło się zawieszenie nagrywarki, połączone z utratą nośnika. Polecamy takie skonfigurowanie urządzenia, by pracowało w trybie Master, najlepiej na osobnym kanale IDE.

w skrócie
CDR2800EL
Prędkość pracy: zapis 2x, odczyt 8x
Standardy: CD-ROM, CD-ROM-XA, CD-Audio (CD-DA), CD-I, Video-CD, Enhanced CD (CD+ i CD Extra), Photo CD
Tryby pracy: disc at once, track at once, trace multi-session, track incemental, UDF packet writting
Producent: Sony, Japonia, http://www.sony.com
Dostarczył: ATTI Imaging People, Warszawa tel.: (0-22) 616 13 20, fax: 617 71 93
e-mail: [email protected],
http://www.atti.com.pl/
Cena: 2070 zł
plusnie wymaga kontrolera SCSI
plusdołączone oprogramowanie
minustylko jedna dioda informacyjna

Dołączony ToGo! 4.0 jest okrojoną wersją programu WinOnCD ToGo 3.0 firmy CeQuadrat, pozwalającą zapisywać informacje we wszystkich znanych standardach, poza Enhanced CD – specjalnym formatem, w którym na płycie egzystują bezkonfliktowo dane i ścieżki audio. Oprócz programu na dyskietce znajdują się sterowniki PacketCD umożliwiające tworzenie wirtualnego systemu plików i nagrywanie pakietowe. Z nagrywarką potrafi też współpracować Adaptec Easy CD Creator; jednak na sterowniki do innych znanych aplikacji przyjdzie nam jeszcze poczekać.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.