Bez barw? Nie!

Jeszcze dwa lata temu wydruki kolorowe na drukarkach to była rzadkość, obecnie rzadko gdzie spotyka się drukarki drukujące jedynie na czarno...

Choć dla ludzkiego oka ikona umieszczona na pulpicie ekranu jest tylko kolorową plamą, to dla monitora wyświetlenie reprezentującego ją zestawu punktów oznacza bardzo ciężką pracę. Mechanizmy, za pomocą których skanery, drukarki i monitory starają się wiernie oddać całą paletę barw czerpią wzroce z… natury.

Tak naprawdę nie istnieją żadne kolory, a to co widzimy jest jedynie produktem naszych zmysłów. Światło o różnej długości fali interpretujemy bowiem jako poszczególne barwy. Światło dzienne – odbierane przez nas jako białe – jest z kolei mieszaniną wielu różnych długości fal. Jeśli fal o niektórych długościach jest więcej lub mniej od innych, oko ludzkie interpretuje to jako barwę. Kolor jest więc zawsze kombinacją różnych fal świetlnych.

Uwaga
mamy to na chip-cd 1/97Na CD-ROM-ie 1/97 w kategorii Hardware |Monitory znajduje się program Nokia Monitor Test wraz z dokumentacją

Istnieją dwa podstawowe systemy mieszania barw, z których korzystają również komputery osobiste. Różnice pomiędzy nimi można dostrzec bardzo łatwo, gdy porównamy reprodukcję danego obrazu na skanerze, jego widok na monitorze oraz wydruk na drukarce.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.