EuroPlus+

Krótki opis programu do nauki języka hiszpańskiego

Jedna z najbardziej znanych aplikacji do nauki języków obcych EuroPlus+ doczekała się kolejnej mutacji. Po elektronicznej wersjii kursu języka angielskiego ( Flying Colours Heinemana, CHIP 5/96, s. 82), niemieckiego ( Sprachkurs Deutsch plus Schau mal an, CHIP 8/97, s.58) i francuskiego, przyszedł czas na naukę języka hiszpańskiego. Rdzeniem EuroPlus+ „Ele” jest kurs językowy pod tym samym tytułem opracowany przez madryckie wydawnictwo Ediciones SM.

Jak nietrudno się domyślić, zewnętrzna powłoka „Ele” niczym nie różni się od wcześniejszych produkcji YDP. Mimo starań nie udało nam się znaleźć tu żadnych udoskonaleń. Wersja dla początkujących (taka trafiła do testów) składa się z czterech rozdziałów po 5 lekcji, zakończonych powtórzeniem. Każdej lekcji towarzyszy zestaw ćwiczeń leksykalnych, fonetycznych i gramatycznych. Materiał dydaktyczny ma najczęściej formę udźwiękowionego dialogu, opisu obrazka i miniczytanki. Niekwestionowaną zaletą kursu są nagrania słów, fraz, dialogów oraz udźwiękowiony słownik obejmujący słownictwo całego kursu. Ani on, ani możliwość dokonywania własnych nagrań i porównywania ich z kwestiami wypowiadanymi przez lektora nie są, co prawda, niczym nowym, jednak nie można pominąć ich milczeniem. Stanowią nieocenioną pomoc podczas ćwiczeń fonetycznych, a te – w przypadku hiszpańskiego – nie są łatwe.

Stare szty cesarza: zestaw ćwiczeń pomocny, choć rutynowy; moduł nauki wymowy potrzebny, jak zawsze hiszpański europlus+

Jednym z ważniejszych, choć typowych elementów kursu, jest zestaw 20 rodzajów ćwiczeń (testów wyboru, uzupełnianek i układanek oraz dyktand przeprowadzanych przez komputer). Ma on ogromne znaczenie podczas utrwalania nowo poznanego materiału, co wydaje się być podstawowym zadaniem EuroPlus+.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji językowych producent twierdzi, że „Ele” jest jednym z najlepszych, dostępnych na świecie kursów hiszpańskiego. Trudno z tym polemizować, warto jednak przed zakupem zasięgnąć porady iberysty. Korzystanie z programu przynosi największe korzyści, gdy traktuje się je jako uzupełnienie nauki metodą tradycyjną bazującą na tym samym materiale dydaktycznym.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.