Komputer i radio

Krótkofalarstwo i Internet mają co najmniej jedną wspólną cechę: swobodę w przepływie informacji po świecie. Połączenie tych dwóch, wydawałoby się odległych, technologii stwarza zupełnie nowe możliwości w dziedzinie kontaktów międzyludzkich i transferu danych.

Reklama

Prawie wszyscy posiadacze komputerów marzą zapewne czasem o bezpłatnym przesyłaniu danych na odległość. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest to realne i dość proste. Nadajnik krótkofalarski, specjalny modem oraz komputer otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości transmisji danych poprzez emisję radiową. Aby jednak zwykły szary człowiek mógł przesyłać dane poprzez radio, musi najpierw stać się posiadaczem licencji krótkofalarskiej I lub II kategorii.

Radioamatorzy pracujący z wykorzystaniem sieci Internet należą do ogólnoświatowej domeny ampr.org. Sprawa uregulowań prawnych dotyczących wykorzystania tego typu transmisji jest wciąż kontrowersyjna i zależy od konkretnego przypadku i kraju. Podstawowy problem sprowadza się do faktu, iż w myśl prawa w eter „wyjść” nie może osoba nieuprawniona. Osobą nieuprawnioną jest również system komputerowy nie związany z krótkofalarstwem. Z tego powodu w większości przypadków transmisja radiowa jest ograniczona do domeny ampr.org i sprowadza się zazwyczaj do kontaktów typu radio-radio.

Info
Packet Radio i krótkofalarstwo w Sieci
http://www.f6fbb.org/
http://www.r-j.it/servizi/hp/ik1gkj/ik1gkjuk.htm
http://zeus.polsl.gliwice.pl/~pedro/packet.txt
http://rhea.waw.ids.edu.pl:80/proj/pradio/wprowadzenie.html
http://jupiter.kt.agh.edu.pl/~jpleban/AX25.html
http://sr2tcp.ampr.torun.pl/packet/
http://daisy.cheque.uq.edu.au/vk4yeq/
http://home.t-online.de/home/Ulf.Kumm/tnc3.htm
http://www.baycom.de/
http://www.ampr.torun.pl/
http://www.poznan.ampr.org/mamy to na chip-cd 12/97Oprogramowanie umożliwiające wysyłanie danych za pomocą Packet Radio znajduje się na CD-ROM-ie 12/97 w opcji Know-How|Packet Radio

W tym momencie marzyciele myślący o surfowaniu po WWW zapewne bardzo się rozczarowali. Na pocieszenie pozostaje fakt, iż średni transfer w eterze wynosi około 700 bodów. Wyobraźmy więc sobie przeglądarkę pracującą z tą „oszałamiającą” prędkością. Również z tego samego powodu wykorzystywanie Packet Radio ogranicza się do wymiany poczty elektronicznej czy pogaduszek za pomocą klawiatury.