Małe a cieszy

Krótki test notebooka, jednego z pierwszych firmy Mitsu

Notebooki są urządzeniami bardzo drogimi w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Szczególnie widoczne jest to w przypadku maszyn wyposażonych w najnowsze modele procesorów. Ich ceny mogą przekraczać wielokrotnie wartość „dużych” odpowiedników. Dlatego wciąż najbardziej popularne są notebooki o przeciętnych możliwościach, ale za to w przystępnych cenach.

Takim modelem jest nowy produkt firmy Mitsu. Wyposażono go w procesor Intel Pentium, taktowany zegarem o częstotliwości 133 MHz, który w zupełności wystarcza do podstawowych prac biurowych z wykorzystaniem systemu Windows. Pamięć operacyjna ma wielkość 24 MB. Ta nietypowa wartość została osiągnięta poprzez zamontowanie 8MB na płycie głównej i 16MB w pojedynczym module DIMM. Drugie gniazdo pozostawiono wolne, aby umożliwić przyszłą rozbudowę. Zainstalowany w notebooku dysk ma pojemność 1GB. Nie jest to zbyt wiele, ale dzięki montażowi w wyjmowanej kieszeni, możliwa jest prosta wymiana na większy model.

Do wymiany danych służy, oprócz stacji dyskietek, napęd CD-ROM ośmiokrotnej prędkości, wyprodukowany przez firmę Toshiba, co zapewnia bardzo dobrą jakość i precyzję wykonania. Rzadko spotykana w tej klasie notebooków jest możliwość jednoczesnej pracy czytnika CD i stacji dyskietek. Nie jest konieczne uciążliwe wymienianie jednego modułu na drugi.

Niewątpliwą zaletą komputera jest bardzo dobry wyświetlacz. Aktywna matryca TFT o przekątnej 12,1″ daje wyraźny i ostry obraz. Dzięki maksymalnej rozdzielczości 800×600 wszystkie aplikacje wyglądają nie gorzej niż na ekranie zwykłego monitora. Wyświetlacz jest obsługiwany przez kartę graficzną Trident 9660 wyposażoną w 2MB pamięci obrazu. Umożliwia to uzyskanie pełnej palety 16,7 mln kolorów w maksymalnej rozdzielczości. Dodatkowo ciekawie prezentuje się możliwość bezpośredniego wyprowadzenia sygnału wideo w formacie PAL lub NTSC. Bardzo dobry jest również moduł konfiguracji karty w Windows 95. Posiada wszystkie istotne funkcje, które zazwyczaj są dostępne tylko w najdroższych produktach renomowanych firm. Mitsu został też wyposażony w 16-bitową kartę dźwiękową OPTi 930, która współpracuje z wbudowanymi, stereofonicznymi głośnikami.

Układ wejścia/wyjścia jest standardowy: do rozszerzenia można wykorzystać dwa gniazda kart PC, a dzięki nim zainstalować dwie karty typu II lub jedną typu III. Do podłączania urządzeń zewnętrznych służy kompletny zestaw portów. Obejmuje on oprócz COM i LPT także gniazdo zewnętrznego monitora, klawiatury lub myszy PS/2 i joysticka. Dostępne są także złącza karty dźwiękowej, port IrDA oraz wyjście wideo. Istnieje możliwość podłączenia stacji dokującej lub replikatora portów.

w skrócie
Mitsu P96
Procesor: Intel Pentium 133 MHz
Pamięć: 24 MB(maks. 72 MB)
Cache: 256 KB pipeline-burst
Wyświetlacz: TFT 12,1″, 800×600
Karta graficzna: Trident 9660, 2 MB
Karta dźwiękowa: OPTi 930
Dysk: Toshiba 1,0 GB (wymienny)
Bateria: NiMH
Złącza: COM, LPT, klaw./mysz PS/2, stacja dokująca, wideo, VGA, joystick, audio line-in, mikrofon, głośniki, IrDA
Cena: ok. 8000 zł
Producent: Mitsu, Tajwan http://www.eurocom.ca/
Dostarczył: Ab, Wrocław tel.: (0-22) 325 26 70, fax: 325 22 12
e-mail: [email protected],
http://www.ab.com.pl/
plusdobry wyświetlacz
plusdostępność złącza stacji dokującej
minusmały dysk

Standardowo instalowana jest bateria niklowo-wodorkowa, która wystarcza prawie na 1,5 godziny normalnej pracy. Została ona zamontowana w otwieranej kieszeni, co umożliwia szybką wymianę na nowe, naładowane ogniwo.

Notebooka Mitsu polecamy osobom, które potrzebują małego, lekkiego i dosyć szybkiego komputera przenośnego, ale nie mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu 15 tysięcy złotych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.