Mały Wielki Człowiek

Podobnie jak w minionym, tak i w tym roku gry przygodowe nie należą do najpopularniejszych. Przyczyną może być zarówno słaba jakość oferowanych tytułów, jak i małe zainteresowanie kupujących nastawionych przede wszystkim na gry akcji. LBA 2 ma szansę to zmienić.

Na wyjątkowość Little Big Adventure 2 składa się przede wszystkim cudowny świat, po którym podróżujemy oraz dbałość o estetykę wykonania. Świat przedstawiony jest w stanowiącej już standard wysokiej rozdzielczości. Poczynaniami Twinsena (głównego bohatera) kierujemy z perspektywy trzeciej osoby, jak gdyby zawieszeni nad jego głową. Nasz bohater może chodzić, biegać, skakać, atakować oraz wykonywać wiele innych czynności, których opanowanie nie jest trudne, ale wymaga nieco czasu.

Krajobrazy dopracowane są w najdrobniejszych szczegółach szczegóły

Zarówno postacie, jak i otoczenie są bardzo kolorowe, co wywołuje wrażenie uczestniczenia w bajkowej przygodzie z lat dziecinnych. Efekt ten potęgowany jest dodatkowo przez dobrze dobraną – ilustrującą toczące się na ekranie wydarzenia – muzykę oraz zabawne efekty dźwiękowe.

Autorzy zadbali również o różnorodność lokacji oraz bohaterów. Jak przystało na rasową grę przygodową, LBA2 posiada wiele zagadek i zadań, które musimy rozwiązać. Można uznać je za dość łatwe, ale nie banalne; ich rozwiązanie bazuje niekiedy na elementach zręcznościowych, co powoduje, że musimy się wysilić, aby im sprostać. Trudno jest oddać ten specyficzny klimat. Tutaj nawet przemoc jest pokazana w sposób dość umowny.

Takie podejście stanowi w dzisiejszych czasach wyjątek, gdyż producenci raczej starają się stworzyć grę brutalną niż taką, w której przemoc jest tylko lekko zaznaczona. Ucieszy to zapewne tych, którzy mają wątpliwości, czy dany tytuł jest odpowiedni dla ich pociech.

ocena
mamy to na chip-cd 12/97Little Big Adventure 2
Wymagania: PC Pentium 90, 16 MB RAM, karta graficzna SVGA, napęd CD-ROM x4, karta dźwiękowa zgodna z Sound Blasterem, DOS lub Windows 95
Producent: Adeline Software
Dostarczył: IPS Computer Group, Warszawa tel.: (0-22) 642 27 66,
http://www.ipscg.waw.pl
Cena: ok. 140 zł

Nie znaczy to jednak, że jest to gra tylko dla dzieci. Co zatem ciekawego może znaleźć w niej osoba dorosła? Przede wszystkim: relaks i dużo dobrego humoru. LBA 2 wciąga jak klocki LEGO, które, wydawać by się mogło, są atrybutem naszych milusińskich, a jednak wielu ojców chętnie się nimi „bawi”. Staranne wykonanie oraz oryginalny świat sprawia, że jest to gra dla każdego. Jedyny (ale jakże częsty) mankament to fakt, iż do jej ukończenia niezbędna jest znajomość języka angielskiego, bez której nie da się rozwikłać napotkanych zagadek.