Myszką jak batutą

Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby odgłosu papużki falistej nie można było odróżnić od dźwięku odrzutowca. Możliwości komputerowej obróbki dźwięku wydają się być niemal nieograniczone. Jakich programów do niej użyć?

Cyfrowa obróbka dźwięku pozwala uzyskać zdumiewające nieraz brzmienia. Kto jednak chce poważnie zająć się edycją dźwięku, musi skorzystać z shareware’owego lub komercyjnego oprogramowania dostępnego na rynku, ponieważ Rejestrator dźwięku z systemu Windows 95 nadaje się jedynie do najprostszych zastosowań.

Info
mamy to na chip-cd 12/97Wszystkie omówione wyżej programy dostępne są w wersji pełnej lub demonstracyjnej na CD-ROM-ie CHIP-CD 12/97 w menu Software|Edytory Audio

Równie ważna jak zestaw dostępnych funkcji jest ostateczna jakość brzmienia oraz szybkość, z jaką program przetwarza często bardzo duże pliki audio. Właśnie te cechy pozwalają wśród edytorów dźwięku odnaleźć te najlepsze. Poszukiwane są programy, które w możliwie małym stopniu obciążają zasoby komputera, a jednocześnie zapewniają wysoką jakość dźwięku. Istotnym elementem jest przyjazny interfejs użytkownika, ponieważ nawet bogaty zestaw funkcji jest mało użyteczny, jeśli korzystanie z nich jest uciążliwe i niepraktyczne. Przedstawione w przeglądzie programy są w stanie nie tylko edytować istniejące już pliki WAV, ale pozwalają także tworzyć nowe zbiory dźwiękowe.