Okna inne niż wszystkie…

Od czasu pojawienia się wszelkiej maści „windowsów” większość światka komputerowego została nimi dosłownie oczarowana. Co prawda słychać głosy, iż okienka są raczej krokiem wstecz… Tak czy inaczej, w naszym kraju kojarzą się one ze środowiskiem MacOS-a, OS/2 PC-tów, czy Amig.

Okienka pracujące na tych platformach mają co najmniej jedną niezaprzeczalną wadę: są ograniczone swym zasięgiem właśnie do owych platform. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku X Window System .

X Window System (zwany często X Window lub po prostu X) stanowi niezależne od platformy graficzne środowisko oparte na modelu klient-serwer. Jego istotną zaletą jest możliwość funkcjonowania w heterogenicznych sieciach.

Choć zwykło się kojarzyć X-a wyłącznie ze światem Unixa, to jednak X nie jest bynajmniej w szczególny sposób związany z Unixem. X Window daje się uruchomić na dowolnej platformie – istnieją nawet jego wersje przeznaczone dla… DOS-a.

Info
X Window w Sieci
The X Consortium:

http://www.x.org/
#
The XFree86 Project:

http://www.xfree86.org/
#
The Open Group:

http://www.opengroup.org/
http://www.jtz.org.pl/ – strona, na której znajdują się polskie tłumaczenia doku-mentacji oraz opisów instalacji i konfiguracji aplikacji unixowych
grupy dyskusyjne:

#
#
#
#mamy to na chip-cd 12/97Na płycie CHIP-CD 12/97 znajduje się więcej informacji na temat X Window oraz zestaw polskich czcionek z opisem jak je zainstalować.

W świecie Unixa, w tym także i darmowych jego odmian w postaci Linuxa czy FreeBSD, X Window System stał się nieomal synonimem zastosowania okien i myszy. Co dnia miliony ludzi na całym świecie pracuje, uczy się czy po prostu bawi w tym środowisku. W kręgu komercyjnego Unixa X Window stanowi dzisiaj rynek wart wiele milionów dolarów rocznie. Co więcej, sporo tzw. strategicznych zastosowań (obronność, sektor bankowy, przemysł) zbudowanych jest właśnie na bazie X-a. W tym kontekście na ironię wydaje się zakrawać fakt, iż o ile wiadomo – po polsku nie ma o X Window żadnej książki!