Ostro i kontrastowo

Krótki test płaskiego monitora o przekątnej 14,5 cala, który z powodzeniem możemy powiesić na ścianie

Kolejny testowany w laboratorium monitor ciekłokrystaliczny potwierdza rosnące zainteresowanie producentów tego typu urządzeniami. Pomimo bardzo wysokich cen istnieje grupa odbiorców gotowych zapłacić za posiadanie ekstrawaganckich nowości technicznych.

Urządzenie, tak jak inne tego typu, ma niewielkie, w porównaniu ze zwykłymi monitorami, rozmiary i wagę. Płaska obudowa umieszczona jest na podstawce, która posiada możliwość regulacji 30°

w pionie i 120° w poziomie. Ciężar obniżono, stosując zewnętrzny zasilacz, co wszelkie zmiany położenia czyni łatwymi. Do komputera (a właściwie jego karty graficznej) można się dołączyć, wykorzystując klasyczny kabel monitorowy D-SUB, a protokół DCC (display data chanel), przesyłając informacje o monitorze do komputera, zapewni właściwe ustawienie parametrów obrazu. Zarządzanie poborem energii zgodne ze standardem VESA DPMS zadowoli natomiast wszystkich zwolenników oszczędzania i ochrony środowiska, zapewni również dłuższy żywot urządzeniu.

Ekran wykonano w technologii TFT (thin film transistor). Ciekłokrystaliczne warstwy wyświetlacza wyposażone są w maleńkie tranzystory, osobno sterujące poszczególnymi punktami. Dzięki temu pojedynczy piksel nie wpływa na inne, co likwiduje efekt smużenia oraz dzięki krótkiemu czasowi reakcji pozwala na szybkie tworzenie obrazu. W testowanym egzemplarzu żaden z pikseli nie był błędnie wyświetlany, co świadczy o ogromnym postępie w procesie produkcyjnym matryc TFT i wróży spadek cen w niedalekiej przyszłości.

W modelu CF-L15 jasność i kontrast ustawić można dwoma klasycznymi pokrętłami. Inne parametry obrazu regulowane są za pomocą siedmioprzyciskowego panelu kontrolnego, wspomaganego wyświetlaniem na ekranie wartości aktualnych ustawień (OSD). Umieszczenie przycisków na dolnej krawędzi obudowy utrudnia, niestety, swobodne ich stosowanie. Bardzo łatwo pomylić maleńkie guziczki. Oprócz typowych regulacji, takich jak geometria obrazu i temperatura barw, dostępne są funkcje synchronizujące fazę i częstotliwość wewnętrznego zegara z parametrami sygnału dostarczanego przez kartę graficzną. W większości przypadków potrzeba tylko lekkich korekt, gdyż automatyka układu sterującego wykona za nas większość pracy.

w skrócie
Highscreen CF-L15
Rozdzielczość: 1024×768, 832×624, 800×600, 640×480, 640×400, 640×350
Przekątna wyświetlacza: 14,5″
Plamka: 0,288×0,288 mm
Pobór mocy: 34W (5W w spoczynku)
Wymiary: 346x63x298 mm
Waga: 5 kg
Producent: Vobis, Niemcy http://www.vobis.de/
Dostarczył: Vobis, Szczecin tel.: (0-91) 11 84 66
http://www.vobis.com.pl/
Cena: 9990 zł
plusdobre nasycenie kolorów i kontrast
pluswysoka rozdzielczość
pluswysoka jakość obrazu
minusnieergonomiczny panel kontrolny
minuswysoka cena

Jakość obrazu jest rewelacyjna. Kontrast i ostrość są perfekcyjne, a dzięki szerokim możliwościom regulacji można zawsze wyeliminować niepożądane zakłócenia. Ponieważ matryca aktywna fizycznie posiada 1024×768 pikseli, to właśnie dla tej rozdzielczości uzyskamy najlepsze parametry. W innych poszczególne punkty powstają w procesie interpolacji, co negatywnie wpływa na ich wygląd, ale zapewnia pełnoekranowy obraz. Jednak przy przekątnej ekranu 14,5″ – większej niż dla klasycznych „kineskopowych” piętnastek – najwyższa rozdzielczość doskonale nadaje się do pracy.

Polskojęzyczna dokumentacja zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do instalacji i użytkowania monitora. Jedynym minusem pozostaje cena wielokrotnie wyższa niż najlepszych klasycznych monitorów o porównywalnej wielkości ekranu, co raczej nie przysporzy Highscreenowi szerokiej rzeszy użytkowników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.