Podtytuł

Krótki test drukarki laserowej z pełnym oprzyrządowaniem

microplex solid 24 e

Drukarki heavy duty kojarzą się zazwyczaj z igłową techniką druku, która właśnie w niszy rynkowej znalazła sobie miejsce. Tylko solidne mechaniczne rozwiązania są w stanie poradzić sobie z obciążeniem kilku, a często nawet kilkudziesięciu tysięcy stron miesięcznie, wymaganym w niektórych, specyficznych zastosowaniach. Okazuje się jednak, że i technika laserowa potrafi sprostać takim wyzwaniom, czego przykładem jest drukarka heavy duty SOLID 24E niemieckiej firmy Microplex, przystosowana do wykonywania bardzo dużej ilości wydruków. Nie ma możliwości druku na pojedynczych arkuszach – tylko 10-calowa składanka komputerowa (papier z perforacją po bokach) jest odpowiednim materiałem. Urządzenie zaopatrzono w stolik, który sam w sobie jest skomplikowanym mechanizmem. Dzięki specjalnej konstrukcji bardzo ułatwia pracę ze składanką. Zastosowane prowadnice i gumowe taśmy napędzane własnym silnikiem, zapewniające odpowiednie i szybkie układanie papieru. Ich zmontowanie z dostarczonych części może zająć, niestety, sporo czasu ze względu na lakoniczny opis.

Obudowa samej drukarki jest bardzo solidna. Żeby założyć papier do mechanizmu trzeba otworzyć górną klapę i zamocować perforację w traktorach ciągnących. Przy tej operacji należy uważać na temperaturę niektórych elementów, gdyż o poparzenie nietrudno. W celu obniżenia kosztów eksploatacji bęben jest oddzielnym urządzeniem, a toner dostarczany jest w butelkach, a nie w cartridge’ach jednorazowego użytku. Wszystkie wymienne podzespoły zaopatrzone są w mocne zaczepy, niejednokrotnie wymagające zastosowania siły przy ich montażu.

Tak wyspecjalizowana konstrukcja, jaką jest SOLID 24E, pozwala osiągnąć prędkość wydruku do 24 str./min. To potrafią także inne „laserówki” wyższej klasy. SOLID-a wyróżnia trwałość i wysoka obciążalność. Miesięcznie można zadrukować 50 000 stron, co daje ok. 1500 kartek dziennie. Przy takim obciążeniu urządzenie powinno zdaniem producenta wytrzymać 5 lat, produkując w tym czasie 3 mln dokumentów.

Jakość uzyskanych przez nas wydruków była dobra, aczkolwiek należy pamiętać, że urządzenie przemysłowe, jakim jest testowany model, nigdy nie osiągnie jakości uzyskiwanej z drukarek biurowych.

w skrócie
SOLID 24E
Technologia druku: laserowa
Pamięć: 4 MB
Języki: Formularze elektroniczne, Microplex IDOL, HP LaserJet (PCL 5), Epson FX, IBM Proprinter, Diablo 630
Porty: Centronics, RS 232, MP-BUS
Opcjonalnie: Transputer-Link, Fast Centronics, Dataproducts, RS 422, LAN, Siemens BAM/SS-97, Ethernet (TCP-IP, SPX-IPX, LAT) Token Ring, Host, IBM SCS Twinax/Koax, IBM IPDS (3816-01D)Twinax/Koax
Rozdzielczość: 300 dpi
Prędkość: 24 strony na minutę
Wymiary: 462x248x490 mm
Waga: 21,5 kg (25 kg z wyposażeniem)
Producent: Microplex, Niemcy
Dostarczył: Atut, Warszawa tel.: (0-22) 651 72 01 fax: (0-22) 642 65 13
e-mail: [email protected]
Cena: ok. 39 000 zł
plustrwałość drukarki
pluspraca ze składanką
plusszeroka gama interfejsów i emulacji
minusskomplikowany montaż stolika
minussposób zakładania papieru

Dzięki wielu trybom emulacji i sposobom podłączenia do komputera drukarkę można zastosować w praktycznie każdym środowisku sprzętowo-programowym. Własny tryb pracy zoptymalizowany jest pod kątem wydajności. Język IDOL umożliwia elastyczne zarządzanie wydrukami i tworzenie tzw. formularzy elektronicznych, które pozwalają na przechowywanie w pamięci drukarki stałych elementów stron (np. logo firmy, nagłówki).

Bardzo wysoka cena, którą trzeba zapłacić za „laserowego wyrobnika”, wskazuje jednoznacznie na bardzo wąski sektor rynku, w którym może znaleźć on zastosowanie. Tylko firmy drukujące bardzo duże liczby dokumentów nie wymagających wysokiej jakości (np. masowo wystawiane faktury) docenią niecodzienne rozwiązania techniczne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.