Potężny jak Niagara

Firma Eurocom zajmuje jedno z najwyższych notowań na listach popularności producentów notebooków w Kanadzie. Jej najnowsze dziecko nosi oznaczenie 7200. Jest to urządzenie najwyższej klasy, w niczym nie ustępujące komputerom stacjonarnym, a w wielu przypadkach wielokrotnie przewyższające je możliwościami.

Sercem maszyny jest procesor Intel Pentium 200 MMX. Współpracuje on z 512 KB szybkiej pamięci podręcznej pipeline-burst cache oraz 32 MB pamięci operacyjnej typu EDO RAM, która została zainstalowana w postaci jednego modułu DIMM (drugie gniazdo pozostaje wolne). Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podstawki ZIF, która umożliwia montaż praktycznie dowolnego procesora (w tym Cyrix i AMD) bez dużego nakładu sił i niebezpieczeństwa uszkodzenia drogiego układu. Płyta główna może współpracować nawet z Pentium MMX 233MHz.

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów notebooka jest rewelacyjny wyświetlacz XGA o przekątnej 13,3 cala. Pozwala on na uzyskanie rozdzielczości 1024×768 w pełnej gamie kolorów. W przeciwieństwie do wielu popularnych paneli LCD ten zastosowany w Eurocomie posiada bardzo ostry obraz, a pod względem kontrastu i jasności przewyższa wiele zwykłych monitorów. Aby zapewnić pełne wykorzystanie możliwości wyświetlacza, kartę graficzną firmy Chips and Technologies wyposażono w 4MB pamięci obrazu!

W testowanym egzemplarzu zainstalowano dysk Toshiba 1,3 GB. Średnia to wielkość, jak na maszynę o maksymalnych możliwościach, jednak w zależności od wersji pojemność dysku może rosnąć aż do 3GB. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania drugiego napędu HDD zamiast stacji dyskietek. W to samo miejsce instaluje się także opcjonalny napęd dysków magnetooptycznych lub drugą baterię. Eurocom 7200 został wyposażony w czytnik CD-ROM firmy TEAC o szesnastokrotnej prędkości. Posiada on osobne gniazdo, w związku z czym może pracować jednocześnie ze stacją dyskietek lub innym modułem znajdującym się na jej miejscu.

Zestaw złączy obejmuje porty: szeregowy i równoległy, klawiaturę lub mysz PS/2, dwa urządzenia USB oraz stację dokującą lub replikator portów. Dostępne jest także gniazdo, dzięki któremu można bezpośrednio wyprowadzić sygnał wideo na telewizor lub magnetowid.

Do rozbudowy notebooka mogą posłużyć dwa gniazda kart PC. Współpracują one z 32-bitową magistralą CardBus, która jest odpowiednikiem szyny PCI. W porównaniu ze standardowym PCMCIA, które ma szerokość 16 bitów, pozwala to na znaczne przyspieszenie pracy urządzeń. Jednocześnie nie przeszkadza w używaniu wszystkich starych kart PCMCIA.

w skrócie
Eurocom 7200
Procesor: Intel Pentium MMX 200 MHz
Pamięć: 32 MBEDO (maks. 128 MB)
Cache: 512 KBPipeline-Burst
Wyświetlacz: XGA 13,3″, 1024×768
Karta graficzna: Chips & Tech. 4 MB
Karta dźwiękowa: ESS1878 Wavetable 3D
Dysk: Toshiba 1,3 GB (wymienny do 3 GB)
Bateria: Li-ION
Złącza: COM, LPT, klaw./mysz PS/2, 2xUSB, stacja dokująca, S-Video, VGA, joystick, audio line-in, mikrofon, głośniki, IrDA
Producent: Eurocom, Kanada http://www.eurocom.ca/
Dostarczył: Hitcom, Warszawa tel.: (0-22) 634 19 64, fax: 634 19 64
e-mail: [email protected]
Cena: ok. 17 000 zł
plus rewelacyjny wyświetlacz
plus duże możliwości rozbudowy
plus 4 MB pamięci karty graficznej
minus duża waga i rozmiary

Eurocom 7200 jest także wyposażony w 16-bitową kartę dźwiękową, która posiada sprzętową syntezę WaveTable i efekt brzmienia trójwymiarowego. Współpracuje ona z wbudowanym mikrofonem i stereofonicznymi głośnikami.

Wszystkie komponenty komputera zużywają, niestety, dosyć dużo prądu i standardowa litowo-jonowa bateria wystarcza na nie więcej niż dwie godziny pracy. Czas ten można wydłużyć dwukrotnie poprzez dodanie drugiego ogniwa zamiast stacji dyskietek.

Eurocom 7200 nie jest zwyczajnym notebookiem. Pokaźny wyświetlacz oraz znaczna liczba wbudowanych i dodatkowych komponentów sprawia, że waga komputera jest dosyć duża. Dlatego nie jest on raczej urządzeniem do podróży, ale przenośną maszyną dla profesjonalistów.