Przenośna sieć

Krótki test karty sieciowej, którą można podłączyć do notebooka

Duża popularność oraz prostota obsługi i produkcji urządzeń zgodnych ze standardem Ethernet sprawia, że coraz częściej pojawiają się nowe, małe firmy oferujące sprzęt sieciowy. Właśnie do nich należy Trust. Większości osób zapewne ta nazwa skojarzy się z głośnikami, mikrofonami i innym multimedialnym osprzętem, jednak obok tych prostych akcesoriów Trust oferuje urządzenia komunikacyjne.

Jednym z pierwszych (ale od razu bardzo dobrej jakości) produktów jest karta sieciowa Ethernet 10Mbit Netlink Combi. Została ona przeznaczona dla komputerów przenośnych i dlatego ma postać karty PC typu II. Dołączona końcówka posiada dwa gniazda: RJ-45 i BNC. Zapewnia to zgodność i współpracę ze zdecydowaną większością zainstalowanych sieci komputerowych. Karta potrafi automatycznie wykryć podłączony typ okablowania i dostosować się do niego bez ingerencji użytkownika. Na końcówce znajdują się trzy diody sygnalizacyjne. Pierwsza świeci, gdy urządzenie działa poprawnie, a mruga, gdy następuje wysyłanie danych. Druga sygnalizuje stan połączenia i odbiór pakietów z sieci, a trzecia ewentualne kolizje powstające w segmencie.

Karta sieciowa jest bezwartościowa, jeśli nie posiada szerokiej gamy sterowników. Sieci komputerowe mają to do siebie, że łączą maszyny obsługiwane przez rozmaite systemy operacyjne. Aby urządzenie było użyteczne dla każdego klienta, musi posiadać drivery do wielu, nie zawsze najpopularniejszych środowisk. Trust zadbał o to, aby jego produkt spełniał to założenie. Na liście obsługiwanych systemów znajdują się wszystkie wersje MS Windows (3.11, 95, NT 3.x i 4.0), Novell Netware Server 3.1 i 4.x i OS/2, a także kilka UNIX-ów (SCO, AT&T, DEC Pathworks, PC-NFS, Banyan Vines) oraz Lantastic i inne. Gdyby jednak była wymagana współpraca z innym, nietypowym środowiskiem, Netlink Combi oferuje pełną zgodność ze specyfikacją NE2000. Gwarantuje to kompatybilność z praktycznie każdym współczesnym oprogramowaniem sieciowym.

w skrócie
Trust Netlink Combi PC-Card
Magistrala: PC-Card (PCMCIA)
Szybkość pracy: 10 Mbit/s
Złącza: RJ-45, BNC
Konfiguracja: Plug and Play
Zgodność z NE2000: tak
Producent: Trust, Tajwan http://www.trust-site.com/
Dostarczył: Commpol, Kraków tel.: (0-12) 633 77 88, fax: 634 24 33
e-mail: [email protected],
http://www.commpol.com/
Cena: 400 zł
pluswykorzystanie standardu Plug and Play
plusszeroka gama sterowników
plusbezproblemowa instalacja i konfiguracja
minusbrak polskojęzycznej instrukcji

Netlink Combi jest bardzo dobrym urządzeniem dla każdego użytkownika komputera przenośnego. Możliwość pracy z okablowaniem w standardzie zarówno RJ-45, jak i BNC oraz szeroki wybór dostępnych sterowników czyni tę kartę elastyczną i wygodną w obsłudze. Precyzja i staranność wykonania zapewniają bezawaryjne i długie działanie. Jedyną wadą wydaje się być brak polskojęzycznej instrukcji, która często mogłaby zastąpić telefon do serwisu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.