Szerokopasmowiec

W naszym laboratorium mieliśmy okazję zapoznać się z jednym z dostępnych na rynku monitorów o 21-calowej przekątnej ekranu. SyncMaster 1000p powstał w fabrykach znanej koreańskiej firmy Samsung. Przedni panel monitora prezentuje się efektownie, a umieszczone na nim przyciski systemu OSD są funkcjonalne. Efektywna przekątna płaskiej lampy kineskopowej (Flat Square Tube) wynosi 50 cm, co odpowiada 19,7 cala. Rozmiar plamki kineskopu z inwarową maską cieniową wynosi 0,26 mm. Powierzchnia kineskopu jest pokryta warstwą ochronną UltraClear zapewniającą redukcję szkodliwego promieniowania oraz zabezpieczającą przed odbiciami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł światła. Urządzenie dysponuje bardzo szerokim pasmem wynoszącym 230 MHz. Samsung dostosowuje się dzięki temu do sygnału pochodzącego z karty graficznej w zakresie 30-107 KHz horyzontalnie oraz 50-160 Hz wertykalnie. Takie parametry sprawiają, że monitor może pracować maksymalnie w rozdzielczości 1600×1200 punktów przy 85 Hz. W praktyce jednak producent zaleca stosowanie niższej rozdzielczości 1280×1024 przy 85 Hz. Urządzenie zostało wyposażone w sterowanie cyfrowe poprzez system OSD. Komunikaty OSD wyświetlane są na ekranie monitora w jednym z pięciu języków: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Standardowo już zignorowano nasz język ojczysty, jak widać, uważany wciąż za zbyt egzotyczny. Parametry pracy, które można kontrolować poprzez OSD, to regulacja położenia, rozmiaru obrazu; zniekształceń poduszkowych, trapezoidowych. Obok kontroli temperatury kolorów, manualnego rozmagnesowania i odświeżenia konwergencji Samsung SyncMaster 1000p dysponuje także regulacją mory. Oczywiście, nie zapomniano o możliwości ustawienia odpowiedniego kontrastu i poziomu jasności obrazu. Zgodnie z obecnymi tendencjami także i monitory spełniają wymogi specyfikacji Plug and Play. Urządzenie Samsunga uzgadnia najkorzystniejsze parametry pracy, (odświeżanie zależnie od rozdzielczości); wykorzystywane są do tego standardy VESA DDC 1/2B lub DDC 2B+. Monitor wykorzystuje typowe 15-pinowe złącze Mini D-Sub, lecz mimo to producent zapewnia o współpracy urządzenia także z komputerami Macintosh. Podczas pracy z typowym pecetem Samsung może działać praktycznie w dowolnej rozdzielczości zgodnej ze standardem VESA, nie przekraczającej 1600 na 1200. Przy współpracy z komputerami Apple nie należy przekraczać rozdzielczości 1280×1024 przy 75 Hz. Pozostałe standardy, z którymi monitor jest zgodny, to MPR-II, TCO-95 (promieniowanie) oraz EPA, NUTEK, VESA, PFC (zarządzanie energią).

w skrócie
SyncMaster 1000p
Rozdzielczość maksymalna: 1600×1200/85 Hz, zalecana – 1280×1024/85 Hz
Częstotliwość: H – 30-107 kHz, V – 50-160 Hz
Przekątna ekranu: 21 cali, efektywna 50 cm (19,7”)
Producent: Samsung, Korea http://www.samsung.com/
Dostarczył: Samsung Electr., Warszawa tel.: (0-22) 608 44 00, fax: 608 44 26
e-mail: [email protected]
http://www.samsung.com.pl/
Cena: 6000 zł
plus szerokie pasmo wideo
plus wysokie rozdzielczości pracy
plus bogaty i wygodny system OSD
minus falowanie obrazu w pionie
minus niewielka mora

Samsung SyncMaster 1000p jest niewątpliwie urządzeniem przeznaczonym do zastosowań profesjonalnych. Niestety, jeszcze przed rozpoczęciem testów w czasie normalnej pracy można było dostrzec bardzo wyraźne drganie całego obrazu. Efekt ten szczególnie dobrze był widoczny w trybach tekstowych. Także przy pracy w trybach graficznych wraz ze zwiększaniem częstotliwości odświeżania zwiększało się falowanie wszelkich pionowych linii, krawędzi wyświetlanych na ekranie. Trudno dociec, co było przyczyną takiego zachowania się urządzenia, lecz na pewno nie była to karta graficzna (sprawdzaliśmy to także z innym egzemplarzem). Pomijając tę bardzo denerwującą usterkę, monitor charakteryzował się poprawną geometrią i nasyceniem kolorów. W rozdzielczości 1280×1024 przy 85 Hz można było dostrzec niewielką morę. W niższych rozdzielczościach efekt ten na szczęście nie występował.

Oprócz wspomnianej wady (mamy nadzieję, że tylko tego egzemplarza – produkt trafił do nas po testach normalizacyjnych), Samsung SyncMaster posiada wszelkie niezbędne walory, by zaspokoić potrzeby profesjonalistów.