W peletonie

Dominacja Intela na rynku chipsetów wydaje się wynikać nie tylko z wielkości firmy, ale też z najlepszego przystosowania tych układów do procesorów Pentium. Tezę tę zdaje się potwierdzać dostarczona do naszego laboratorium płyta 586 MMX, zbudowana na nie-intelowskim chipsecie Aladdin II, oznaczonym jako HXPro. Urządzenie wykorzystujące układy Acera M1521/M1523 skonfrontowaliśmy z produktem QDI Explorer IV, korzystającym ze sprawdzonego zestawu chipów Intel Triton VX.

Płyta 586 MMX posiada gniazdo ZIF, w którym można zamontować układy posiadające rozszerzenia MMX, jak i wszelkie inne procesory zgodne z P54C. Częstotliwości, z którymi mogą pracować jednostki centralne, należą do przedziału 75-233 MHz, możliwe do wykorzystania prędkości magistrali wynoszą 50, 55, 60 i 66 MHz. Można zainstalować maksymalnie 384 MB RAM-u, przy czym dopuszczalne jest wykorzystanie dowolnych kombinacji modułów SIMM i DIMM, z wyjątkiem jednoczesnego obsadzenia gniazd SIMM 1 i 2 oraz DIMM 2. Urządzenie posiada cztery 72-pinowe gniazda na moduły SIMM i dwa DIMM, w których można instalować pamięci EDO oraz FPM; co ciekawe płyta dopuszcza stosowanie tylko jednego modułu SIMM w banku. W dwóch gniazdach DIMM nie można instalować pamięci SDRAM, gdyż płyta ich po prostu nie obsługuje. Podobnie jak oryginalny chipset Intela, Aladdin III może obsługiwać moduły wyposażone w kontrolę parzystości lub ECC. Dodatkowa pamięć cache drugiego poziomu ma w przypadku tej konstrukcji rozmiar 512 KB. Format AT urządzenia sprawia, że wykorzystanie czterech złączy magistrali PCI i trzech ISA jest nieco utrudnione w przypadku korzystania z kart rozszerzeń pełnej długości.

Chipset Aladdin posiada także zintegrowany kontroler dysków EIDE, pracujący w trybie DMA mode 2 lub PIO 0 do PIO 4. Całość dopełniają standardowe porty wejścia/wyjścia, kontroler stacji dysków elastycznych i okienkowy AMI BIOS.

Drugim z testowanych urządzeń była płyta Explorer IV. Poprzednio testowany w naszym laboratorium model QDI Explorer II posiadał SeePu – możliwość programowej konfiguracji częstotliwości pracy jednostki centralnej. Jednak w przypadku Explorera IV konfigurację należało przeprowadzić w tradycyjny, „zworkowy” sposób. W gnieździe ZIF standardu Socket 7 można zainstalować procesory pochodzące z różnych źródeł: Intel Pentium, Pentium MMX, AMD K5 i K6 oraz wszystkie modele Cyrixa: 6×86, 6x86L oraz najnowsze M2. Regulator napięcia, w który jest wyposażona płyta, może podawać napięcie z zakresu 2,0 do 3,5 wolta, co zapewnia współpracę urządzenia z przyszłymi wersjami procesorów AMD K6 i Cyrix M2. Pamięć cache drugiego poziomu ma wielkość 512 KB. Typowa jest także ilość złączy dla modułów SDRAM – dwa gniazda DIMM. Mniej niż zazwyczaj jest natomiast gniazd dla modułów EDO i FPM – dwa SIMM. Explorer IV bazuje na standardzie Baby-AT, co nieco ogranicza stosowanie długich kart w trzech slotach ISA lub czterech PCI.

W trakcie testów bardzo liczyliśmy na przełamanie hegemonii Intela. Cóż, nie dokonała tego płyta 586 MMX z chipsetem Aladdin. Urządzenie to bardzo słabo wypadło w teście aplikacyjnym w porównaniu z modelem Explorer IV. Przyczyny tak słabych rezultatów ujawniły się po przeprowadzeniu testu niskopoziomowego. Okazało się, iż piętą achillesową HXPro jest niska szybkość obsługi pamięci RAM (działała około 30% wolniej od płyt z chipsetem Intela).

w skrócie
586 MMX HXPro
Format, Chipset: Baby-AT, Alladdin III – M1521/M1523
Złącza PCI/ISA: 4/3
Gniazda PS2/DIMM: 4/2
Procesory: Pentium, Pentium MMX, Cyrix 6×86, M2, AMD K5, K6
Producent: Acer Labs International (ALi) http://www.ali.com.tw/
Dostarczył: Rat, Wrocław tel./fax: (0-71) 21 92 70
Cena: 265 zł
plus współpraca z modułami ECC
plus możliwość jednoczesnego obsadzenia banków PS2 i DIMM
minus niska wydajność
QDI Explorer IV
Format, Chipset: Baby-AT, Intel Triton VX
Złącza PCI/ISA: 4/3
Gniazda PS2/DIMM: 2/2
Procesory: Pentium, Pentium MMX, Cyrix 6×86, M2, AMD K5, K6
Producent: QDI Innovative Technolog http://www.qdigrp.com/
Dostarczył: Inwar, Sieradz tel.: (0-43) 22 67 11, fax.: 22 67 12 e-mail:[email protected],
http://www.inwar.com.pl/
Cena: 375 zł
plus wysoka wydajność
minus nieco kłopotliwa konfiguracja

Płyta QDI Explorer IV jest pełnowartościowym produktem i, mimo nieco uciążliwej konfiguracji, bardzo dobrze spisywała się w czasie testów. Natomiast 586 MMX z chipsetem HXPro to, niestety, konstrukcja nieudana, przede wszystkim ze względu na niezadowalającą wydajność. Dlatego też, inwestując w nowy komputer, zawsze warto zadać sobie trud sprawdzenia rodzaju chipsetu, na którym bazuje płyta naszego peceta.