Windows w podróży

Najmłodszy członek rodziny Windows jest jednocześnie najmniejszy. Nazywa się Windows CE, a jego żywiołem są pecety, które można wygodnie trzymać w ręce. Jak wygląda z bliska ten miniaturowy system operacyjny?

Palmtopy, czyli pecety „dzierżone w dłoni” (Handheld PC, HPC), pomyślane zostały jako uzupełnienie większych komputerów osobistych. Są akurat na tyle duże, by dały się wygodnie trzymać w dłoni i mieściły w kieszeni każdej marynarki. Dotychczas nie miały one jednolitego systemu operacyjnego. Czy był to komputerek firmy Psion, czy US Robotics, oprogramowanie jednego nie działało na platformie drugiego. Windows CE ma to zmienić. Ten minisystem operacyjny Microsoftu może być osadzany na różnych platformach sprzętowych i procesorach – producenci muszą tylko dostosować się do kilku zdefiniowanych przez Microsoft standardów.

Info
Więcej informacji o Windows CE:
http://www.microsoft.com/windowsce/default.asp/
http://www.homepages.enterprise.net/craig/windowsce.html/
http://www.windowsce.com/

Tak więc „mikrokomputery” mogą posiadać ekran dotykowy (touchscreen) o maksymalnej rozdzielczości 640×240. Jako urządzenie wejściowe służyć ma prócz klawiatury rysik, który przejmie na siebie zadania myszy. Dalszymi warunkami są przynajmniej 4 MB pamięci operacyjnej, gniazdo dla kart PCMCIA i jeden port szeregowy. W USA palmtopy z Windows CE są już do nabycia od ubiegłego roku.