Własnoręcznie

Krótki test ręcznego skanera, których popularność ostatnio znacznie spadła

Skanery ręczne straciły ostatnio nieco na popularności, a to za sprawą spadku cen prostszych skanerów płaskich. Nie zawsze jednak potrzebna jest wysoka jakość skanu idąca w parze z wysoką ceną urządzenia. Handy Scan Colour to prosty w obsłudze i dość wydajny skaner ręczny. Nie jest zbyt wrażliwy na wahania szybkości ruchu po oryginale i szybko transmituje dane do peceta. Wszystkie parametry pracy, poza jasnością obrazu, ustawiane są z poziomu prostego interfejsu Twain. Można też dokonać kalibracji skanera na podstawie wzorca zewnętrznego. Skaner komunikuje się z komputerem poprzez kartę interfejsu, na której ustawia się zakres adresów. Poza sterownikiem TWAIN producent dostarcza zestaw oprogramowania do skanowania, OCR (Wordlinx) oraz katalogowania obrazów (PhotoStacker).

Szeroki zakres rozdzielczości roboczych skanera może sprawiać wrażenie, że mamy do czynienia z wysokiej jakości przetwornikiem CCD, tymczasem, mimo że skanowanie odbywa się w jednym przebiegu, następuje dość dokuczliwe rozjeżdżanie się barw składowych. Nie można go skorygować, zatem uzyskane obrazki nadają się raczej do zastosowań „sieciowych” – publikacji w Internecie lub mediach elektronicznych czy przesyłania e-mailem. Z drugiej strony całkiem nieźle wyglądają skany w stopniach szarości. Interpolacja następuje po zeskanowaniu, nie poprawia więc odwzorowania szczegółów.

w skrócie
Trust Handy Scan Colour
Rozdzielczość: 400 dpi (interpolowana 2400 dpi)
Tryby pracy: line-art, 256 st. szarości, 16stopni szarości, truecolor (24 bity/piksel), Color (12 bitów/piksel)
Producent: Trust, Chiny http://www.trust-site.com/
Dostarczył: Commpol, Kraków tel. (0-12) 633 77 88, fax: (0-12) 632 50 60
e-mail: [email protected],
http://www.commpol.com/
Cena: 320 zł
plusniezłe oprogramowanie
plusprzystępna cena
minusrozjeżdżanie się barw
minusbrak lokalizacji

Skanowanie większych powierzchni odbywa się w częściach, które można potem łączyć w całość. Służy do tego osobne narzędzie. Oczywiście taka technika ma swoje ograniczenia i nie jest polecana do poważniejszych prac. Interfejs Twain pozwala wybrać kierunek skanowania – poziomy lub pionowy – co uwalnia od konieczności obracania gotowego obrazka o 90 stopni.

Dokumentacja nie jest najmocniejszą stroną produktu Trusta. Nie grzeszy szczegółowością i nie została spolszczona. Nie wyjaśnia dokładnie, jak skalibrować skaner, co może powodować pogorszenie jakości obrazu. Można jednak poradzić sobie samemu, w czym pomocna będzie opcja dobierania wartości gamma.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.