Z sieci do sieci

Krótki test dwóch koncentratorów przeznaczonych do pracy zarówno z prędkością 10 jak i 100 Mbit/s

Sieć komputerowa ewoluowała od prostego połączenia kilku jednostek zwykłym przewodem koncentrycznym, poprzez pojedyncze koncentratory przystosowane do pracy z okablowaniem UTP, aż po rozbudowane i rozległe struktury składające się z wielu urządzeń, wykorzystujące co najmniej kilka mediów transmisyjnych i oferujących nawet po kilkaset gniazdek.

d-link des-805

W tak rozbudowanych sieciach powstają poważne problemy: jeśli wszystkie koncentratory są urządzeniami powtarzającymi, to w danym cyklu zegara tylko jedna karta może transmitować dane. Gdy okaże się, że dwie lub więcej wyrażają potrzebę wysłania pakietów – dochodzi do kolizji – wówczas do wszystkich kart zostaje przesłany rozkaz przejścia w tryb oczekiwania i powtórzenia transmisji. W większości przypadków taka operacja przynosi pożądane rezultaty, jednak w sieci, która składa się już z kilkudziesięciu komputerów, kolizji będzie na tyle dużo, że obniży się efektywna przepustowość i praca stanie się uciążliwa.

W celu uniknięcia takich sytuacji stworzono koncentratory przełączające (ang. switch). W przeciwieństwie do zwykłych HUB-ów potrafią one zapamiętywać rozkład komputerów w całej strukturze. Każda karta sieciowa posiada unikatowy adres (tzw. MAC), który jednoznacznie ją identyfikuje. Jest on nadawany w procesie produkcji i nie można go zmienić. Każdy port w switchu posiada swoją własną pamięć, w której składuje adresy kart do niego podłączonych. Jego pojemność wystarcza na podłączenie kilku tysięcy urządzeń do jednego HUB-a, co w praktyce nigdy się nie zdarza. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest wysyłanie pakietów tylko i wyłącznie do stacji czy podsieci docelowej. Zwykły koncentrator musi każdą odebraną ramkę odesłać do wszystkich portów w sieci, switch najpierw identyfikuje odbiorcę, sprawdza, w której części struktury się znajduje, a następnie wysyła dane dokładnie do niego. W ten sposób tylko fragment sieci jest obciążony transmisją. Inne mogą w tym samym cyklu zegara porozumiewać się ze sobą bez kolizji. Micronet SP661 jest prostym, niezarządzalnym switchem przeznaczonym dla struktur średniej wielkości. Oferuje on pięć gniazdek 10Base-T oraz jedno 100Base-TX. Taka konfiguracja wyraźnie sugeruje zastosowanie do rozbudowy i usprawnienia już istniejącej sieci. Każdy z portów może być oddzielnie skonfigurowany do pracy w trybie full lub half duplex. W przypadku podłączenia komputerów bezpośrednio do przełącznika zwiększana jest prędkość transmisji nawet dwukrotnie. O aktualnie używanym trybie, poprawności połączenia, transmisji do urządzenia i przekazywaniu ramek do innego portu informują po dwie diody na gniazdo. Całe urządzenie jest zamknięte w estetycznej obudowie przystosowanej do montażu w szafie RACK 19″. Zajmuje w niej pojedyncze miejsce.

w skrócie
Micronet SP661
Gniazda 10 Mbit/s: 5x10Base-T
Gniazda 100 Mbit/s: 1x100Base-TX
Zarządzanie: nie
Duplex: half lub full
Montaż typu RACK: tak
Cena: ok. 4100 zł
Producent: Micronet, Tajwan http://www.micronet.com.tw/
Dostarczył: Dagma, Katowice tel./fax: (0-32) 202 11 22
e-mail: [email protected],
http://www.dagma.com.pl/
plusmontaż w szafie RACK 19″
plusmożliwość ustawienia trybu Duplex dla każdego portu z osobna
D-Link DES-805
Gniazda 10 Mbit/s: 4x10Base-T
Gniazda 100 Mbit/s: 1x100Base-TX
Zarządzanie: tak, terminal lub SNMP
Duplex: half lub full
Montaż typu RACK: nie
Cena: ok. 3200 zł
Producent: D-Link, Tajwan http://www.dlink.com/
Dostarczył: Veracomp, Kraków tel./fax: (0-12) 421 98 73
e-mail: [email protected],
http://www.veracomp.com.pl/
plusmożliwość zarządzania
pluswzględnie niska cena
minusutrudniony montaż RACK

D-Link DES-805 to nieco bardziej zaawansowany koncentrator przełączający. Pozwala on na proste zarządzanie poprzez dołączony terminal lub oprogramowanie SNMP. Konfigurowalnymi opcjami są priorytet danego portu i czas oczekiwania przy przekazywaniu pakietów. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie dostępnej przepustowości dla danego fragmentu sieci, co wpływa na poprawienie wydajności całej struktury. DES-805 posiada cztery gniazda 10Base-T i jedno 100Base-TX. Mogą one pracować w trybie full lub half duplex, jednak wymagane jest, aby wszystkie wykorzystywały ten sam tryb. Wszystkie gniazdka mają przypisane po trzy diody informujące o poprawności połączenia, aktywności segmentu i kolizjach. Dodatkowo switch posiada system sygnalizujący aktualne obciążenie sieci. Pewną niedogodnością jest niezgodność z formatem 19″, jednak montaż w szafie typu RACK jest możliwy dzięki odpowiednim uchwytom.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.