Złóż to sam

Kiedy opłaca się rozbudować komputer i jak to zrobić? Na 40 stronach publikujemy porady, które warto uwzględnić przy dodawaniu do systemu nowych elementów. W trafnym wyborze składników pomogą również zamieszczone analizy rynku.

Kuracja „odmładzająca” zalecana jest każdemu komputerowi, którego wiek przekracza jeden rok. Cykle innowacyjne niemal wszystkich składników systemu komputerowego są krótsze niż dwanaście miesięcy, co w terminach bardziej zrozumiałych oznacza, iż prawie każdemu modułowi naszego peceta przybędzie w tym czasie nowocześniejszy konkurent.

Gdy powolna praca komputera osiągnie intensywność nie do zniesienia, mamy do wyboru dwie drogi szybkiej poprawy sytuacji. Przede wszystkim rozbudowa pamięci operacyjnej – niemal zawsze zapewnia duży efekt małym kosztem, ponieważ większość programów działa szybciej, gdy ma do dyspozycji większy obszar pamięci. Drugi sposób, wbudowanie procesora MMX i karty graficznej 3D, zalecany jest na przykład wtedy, gdy chcielibyśmy korzystać z najnowszych gier.

Często brak miejsca w pamięci masowej sprawia, że konieczne staje się wbudowanie większego lub dodatkowego dysku twardego. Albo też chcielibyśmy sprawić sobie napęd CD-ROM lub przejść na bardzo nowoczesny napęd 20-krotny. Niezależnie od tego, co w danej chwili naszemu komputerowi doskwiera, drzewo decyzyjne na następnej stronie zapewni niezawodną pomoc w rozbudowie. Nawet jeśli wiemy już, jakie części warto by wymienić, to algorytm ten wskaże najkrótszą drogę do numeru oznaczającego odpowiednią poradę.

Czytelnikowi, nie mającemu pewności czy jego komputer „potrzebuje” jakiegoś dodatkowego elementu, zalecamy rozpocząć czytanie od wydrukowanych grubszą czcionką wstępów do każdego z rozdziałów. Objaśniają one pokrótce zalety i korzyści danego przedsięwzięcia imogą być pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Nawet jeśli jako początkujący fascynat komputerów po raz pierwszy otwierasz obudowę peceta, to posiłkując się naszym poradnikiem, poradzisz sobie znakomicie. Tylko uwaga, pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest wyjęcie wtyczki z gniazdka! Wszystkie ważniejsze procedury, na przykład przy wymianie procesora Pentium, przedstawione są krok po kroku na kolejnych ilustracjach. Rozbudowa komputera nie wymaga gromadzenia żadnych specja-listycznych narzędzi – wystarczy nawet sam śrubokręt.

Również strona finansowa nie została przez nas potraktowana po”macoszemu”. Rzut oka na analizy rynkowe, pozwoli na zaplanowanie wydatków niezbędnych do zamierzonej rozbudowy. Zestawiliśmy w nich bowiem najkorzystniejsze cenowo modele z dostępnej oferty dysków twardych IDE (powyżej 2 gigabajtów), kart graficznych 3D i płyt głównych.

Jeśli ktoś ma jeszcze stary komputer z 8 lub nawet 4 megabajtami pamięci operacyjnej, to już za 150 złotych może osiągnąć znakomity efekt, rozbudowując go doraźnie o 16 megabajtami RAM-u. Gdy i taka poprawa szybkości mu nie wystarczy, musi liczyć się z – co prawda, za kilkaset złotych więcej – wymianą procesora.

Info
mamy to na chip-cd 12/97W dziale Software|Programy diagnostyczne znajdują się programy analizujące wydajność systemu, testujące konfigurację systemu, a także kilka innych praktycznych narzędzi.

Szczegółowo opisujemy, jak wbudować nowy procesor lub wyposażyć komputer w złącze SCSI. Podajemy też, jak podłącza się skaner, nagrywarkę CD-R i jak przy tym uniknąć typowych błędów. Innym przedstawianym przez nas tematem jest rozbudowa komputera Pentium – temu zagadnieniu poświęcamy aż 7 stron. Nie znaczy to jednak wcale, że zaawansowani użytkownicy nie znajdą tu przydatnej rady. Przy „dozbrajaniu” specjalistycznych komputerów chodzi przede wszystkim o moc obliczeniową: kontroler SCSI i Windows NT powinny być traktowane jako podstawowe składniki rozbudowy