Brytyjski listonosz

Krótki test serwera pocztowego pracującego pod nadzorem systemu Windows NT

Poczta elektroniczna jest drugą – po WWW – pod względem popularności usługą internetową. Aplikacje służące do wysyłania elektronicznych listów (patrz cz. 3 cyklu „Podstawy Internetu”, CHIP 9/97) zainstalowane są na komputerze niemal każdego internauty. Aby jednak cyfrowe wiadomości mogły docierać do właściwych adresatów, konieczne jest specjalizowane oprogramowanie, które zadba o dystrybucję listów. Jednym z tego typu aplikacji jest NTMail 3.02, program oferowany przez brytyjską firmę Internet Shopper.

NTMail 3.02 potrafi automatycznie odpowiadać na listy nadchodzące na określone konto pocztowemoże automatycznie odpowiadać

Aplikacja obsługuje następujące protokoły przesyłania poczty elektronicznej: Simple Mail Transfer Protocol (SMTP), Post Office Protocol Version 3 (POP3) oraz jego odmianę – APOP. Oprogramowanie jest przeznaczone dla Windows NT. Istnieje także edycja dla Windows 95. NTMail może być automatycznie uruchamiany podczas startu systemu i wykorzystuje wiele możliwości udostępnianych przez NT, w tym wielowątkowość oraz wieloprocesorowość. Z punktu widzenia użytkownika aplikacja jest „przezroczysta”: obsługa nadchodzących listów zależy tylko od używanego programu – klienta pocztowego.

Serwer umożliwia tworzenie praktycznie nieograniczonej liczby kont pocztowych. Dzięki wykorzystaniu listy użytkowników dostępnej na serwerze sieciowym Windows NT możliwe jest automatyczne przypisanie adresu poczty elektronicznej każdej osobie posiadającej konto w sieci. Wszystkie informacje o bieżącej konfiguracji programu przechowywane są w Rejestrze Windows NT, co w dużym stopniu sprzyja ich bezpieczeństwu. Za pomocą dołączonych do pakietu narzędzi dane o użytkownikach można eksportować do pliku tekstowego, co pozwala na ich archiwizowanie lub późniejsze wykorzystanie, np. w innej zainstalowanej kopii NTMaila.

skuteczne szukanie kontInterfejs NTMaila: lista użytkowników pozwala na błyskawiczne znalezienie szukanego konta pocztowego

Pracę serwera pocztowego kontroluje na bieżąco

Performance Monitor — aplikacja będąca częścią Windows NT, która wyświetla w postaci graficznej bieżący status programu (np. liczbę wysyłanych na sekundę listów). NTMail potrafi współpracować z programami antywirusowymi (np. Dr Solomon’s Anti-Virus Toolkit ), które skanują wszys-tkie pliki dołączone do poczty elektronicznej. W przypadku wykrycia „mikroba” zarażony zbiór jest zwracany pod adres nadawcy, a pierwotny adresat wiadomości otrzymuje informację o zaistniałym fakcie. Każdemu kontu na serwerze NTMaila można przypisać tzw. Auto Respondera. Jest to automatycznie generowana wiadomość o zdefiniowanej przez użytkownika treści, która jest wysyłana pocztą zwrotną (np. „Dziękujemy za kontakt. Odezwiemy się jak najszybciej.”).

Serwer pocztowy tworzy tzw. reguły, które są wykonywane w momencie nadejścia listu na określone konto. Pozwala to na automatyczne kasowanie e-maili pochodzących od określonych adresatów czy domen, przesyłanie ich pod inny adres, a nawet uruchamianie wskazanej przez użytkownika aplikacji Windows NT (o ile ten posiada odpowiednie uprawnienia).

Mnogość opcji konfiguracyjnych to duża zaleta NTMaila. Ustawienia serwera można zmieniać z poziomu Panelu sterowania, wykorzystując Edytor Rejestru Windows NT albo narzędzia zawarte w pakiecie, pracujące w trybie wsadowym. Drugi i trzeci sposób nie jest zalecany dla początkujących użytkowników. Jednak nawet ci ostatni, wspomagani przez instrukcję obsługi (notabene za jej wersję drukowaną trzeba dodatkowo zapłacić), mogą dokładnie kontrolować pracę serwera. Istnieje także możliwość modyfikacji części parametrów za pośrednictwem przeglądarki WWW.

w skrócie

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.