Internet na trzy pas

Muzyka to zjawisko, które towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Nic dziwnego, że w dobie elektronicznych środków przekazu muzycznych informacji nie mogło zabraknąć i w Sieci.

Interesują Cię muzyczne serwisy informacyjne? Gazety internetowe? Komputerowe listy muzycznych przebojów? Strony poświęcone popularnym wykonawcom? Recenzje nowości płytowych, trasy koncertowe, wirtualne sklepy muzyczne? To wszystko znajdziesz w Internecie.

Reklama

By zadać kłam powiedzeniu „cudze chwalicie, swego nie znacie”, poszukajmy w Sieci informacji dotyczących muzyki, zaczynając od naszej, niewielkiej w skali światowej, polskiej sceny muzycznej.

Spośród kilku tysięcy dokumentów poświęconych muzyce w Polsce udało nam się wyłuskać zaledwie kilka adresów, pod którymi znajdują się interesujące i kompleksowe informacje. Znajdziemy je w różnorakich serwisach muzycznych. Naprawdę dobrych jest na razie niewiele. Ich zbliżona zawartość różni się sposobem zorganizowania wiadomości, liczbą oferowanych opcji, wiarygodnością i aktualnością, a także, co może mniej istotne w przypadku stron informacyjnych, dbałością o szatę graficzną. Pod szumnie brzmiącymi nazwami, nie stroniącymi od określeń „globalny”, „kompletny”, „niekomercyjny” itp. bardzo często kryją się amatorskie i, co nie zawsze jest jednoznaczne, nieudane internetowe serwisy informacyjne. Dobór tematów bywa przypadkowy, odsyłacze zdezaktualizowane, zdjęcia ładują się godzinami, zaś w tekstach piosenek roi się od błędów. Strony pretendujące do miana muzycznych serwisów informacyjnych nierzadko sprawiają wrażenie zapomnianych – nie wiadomo, czy ich twórcom zabrakło czasu, by aktualizować serwowane wiadomości i źródła, czy stracili nimi zainteresowanie. Cóż, początki bywają z reguły trudne, a przeglądając polskie strony, można odnieść wrażenie, że informacja muzyczna w Sieci na razie raczkuje.

Ale jest. I to mimo wszystko cieszy, zwłaszcza tych, dla których Internet stanowi źródło aktualnych wiadomości. Dla tych, dla których muzyka nie jest tylko przyjemnym dodatkiem do życia.