Java to nie sen

Do grupy wizualnych narzędzi wyprodukowanych przez Borlanda dołączył JBuilder, służący do realizacji aplikacji w Javie. Język ten szczególnie upodobali sobie twórcy internetowi. Ale nie tylko. Mało znany jest fakt, że całe oprogramowanie sondy Cassini zostało napisane właśnie w Javie. Co ciekawe – autorami tego dzieła są Polacy zatrudnieni w NASA.

Testowaną przez nas wersję, JBuilder Professional 1.0, oparto na Java Development Kit 1.1.2 firmy JavaSoft. Jest ona jednym z nielicznych narzędzi do tworzenia apletów i aplikacji w Javie, które znakomicie wspiera JDBC i komponenty JavaBeans. Autorzy pakietu przywiązali dużą wagę do ułatwienia jego użytkownikom kreowania aplikacji typu bazodanowego.

Wielojęzyczny sklep online jest najciekawszą z przykładowych aplikacji, dołączonych do pakietu razem z kodami źródłowymi wielojęzyczny sklep

Do zainstalowania JBuildera potrzeba ok. 102 MB wolnej przestrzeni dyskowej. Można wprawdzie zrezygnować z systemu pomocy (oszczędzamy aż 50 MB), ale wówczas nie mamy dostępu do sporej części dokumentacji. Jej papierowa wersja dołączona do pakietu jest bowiem dość okrojona. Pragnący nauczyć się programowania w Javie muszą zatem sięgnąć po inne podręczniki.

Po uruchomieniu pakietu oczom użytkownika ukazuje się środowisko znane z Delphi i CBuildera (CHIP 3/97 ). W jego skład wchodzi przeglądarka WWW, edytor, debugger i kompilator. Niestety, nie wszystkie cechy środowisk programistycznych wspomnianych wyżej produktów Borlanda odnajdziemy w JBuilderze. Brakuje znanego z Delphi 3.0 narzędzia zwanego Code Insight, czyli interaktywnych podpowiedzi pojawiających się w czasie pisania programu, dotyczących aktualnie pisanego kodu.

Do swojego nowego pakietu Borland „wetknął” ponad 100 komponentów JavaBeans. Na kolejnych zakładkach umieszczono „budulce” służące do projektowania interfejsu oraz pozwalające na dostęp do baz danych i Internetu. Między innymi są to: Grid, Tree, Navigator, Image, Checkbox, Choice, Field, Locator, ButtonBar, StatusBar .

zintegrowany edytor Edytor znajdujący się w środowisku programistycznym JBuildera jest zintegrowany z przeglądarką klas Javy

Kreowanie nowych składników JavaBeans jest szybkie i łatwe – dzięki modułowi BeansExpress. „Ziarenko” można ukształtować wedle własnego pomysłu: od zera bądź przez połączenie kilku już istniejących obiektów. Beans

Express umożliwia także bezproblemowe rozpowszechnianie JavaBeans oraz dodawanie ich do palety JBuildera.

Kod źródłowy Javy kompilowany jest do tzw. kodu pośredniego. Istnieją programy (np. Jive czy Mocha autorstwa Hanpetera van Vlieta), które umożliwiają proces odwrotny, czyli dekompilację. Dzięki niej kod źródłowy apletu bądź aplikacji staje się łatwo dostępny. Aby temu zapobiec stworzono narzędzia do „zaciemniania” kodu. JBuilder również dysponuje takim narzędziem (Local Obfuscator). Szkoda, że nawet przedstawiciele Borlanda nie byli w stanie podać bliższych informacji na temat jego działania.

Wykrywanie i usuwanie błędów ułatwia wbudowany graficzny debugger, który daje programiście pełną kontrolę nad śledzonym kodem.

JBuilder realizuje inicjatywę Suna „100% Pure Java”, co oznacza, że aplikacje wykonane za jego pomocą są całkowicie zgodne ze standardami opracowanymi przez Suna i – co za tym idzie – będą pracowały na wszystkich platformach sprzętowych, wyposażonych w maszynę wirtualną Javy (JVM).

Użytkownicy, którzy nie chcą używać graficznego środowiska, mogą skorzystać z obecnych w pakiecie narzędzi do przetwarzania wsadowego. Są nimi: Fast Compiler, Grep, Make i JDK Tools. Komfort pracy z pakietem podnosi dołączona do niego elektroniczna pomoc. „Ściąga” zawiera informacje dotyczące zarówno środowiska programistycznego IDE, jak i samej Javy. W pomocy dostępny jest m.in. cały opis tego języka, pochodzący z Java Development Kit. Naukę JBuildera (i samej Javy) ułatwia również szereg przykładowych apletów i aplikacji, zamieszczonych w pakiecie. Pochodzą one z JDK JavaSoftu i od samego Borlanda. Szczególnie ciekawy jest sklep, działający online.

w skrócie