Krzywa rośnie

Laboratorium CHIP-a przetestowało kilkanaście dysków twardych wykorzystujących najnowocześniejszy standard UltraATA

W CHIP-ie 8/97 opublikowaliśmy test porównawczy twardych dysków. W ciągu kilku miesięcy, które upłynęły od daty tamtej publikacji, na rynku dokonała się mała rewolucja: wprowadzenie technologii UltraATA zaowocowało pojawieniem się nowych modeli niemalże u wszystkich liczących się producentów.

Przetestowaliśmy jedenaście urządzeń wyprodukowanych przez sześć znanych firm. Dyski miały pojemności od 1,7 do 6,4 GB. Średnia objętość wyniosła 4,2 GB, co można uznać za wielkość standardową dla komputerów średniej i wysokiej klasy. Bardzo ciekawie przedstawiają się wahania cenowe. W ofercie znajdują się napędy bardzo tanie i bardzo drogie. Koszt nie zawsze jest proporcjonalny do wydajności i pojemności. Niektórzy producenci cenią się bardzo wysoko, inni, stawiając na masową sprzedaż, obniżają koszty produkcji i, co za tym idzie – ceny.

Info
mamy to na chip-cd 2/98Więcej informacji dotyczących technologii UltraATA można będzie znaleźć na CHIP-CD 2/98 w opcji Know-how | Dyski UltraATA

Praktycznie wszystkie napędy pracują z prędkością obrotową 5400 RPM (revolutions per minute – obrotów na minutę). Jedynie trzy dyski Seagate’a charakteryzują się prędkością niższą – 4500 RPM, co ma duży wpływ na wyniki testu wydajności.

znaczek

Należy pamiętać, że na rynku dostępne są już urządzenia SCSI, których talerze potrafią obracać się z prędkością ponad 10 000 RPM. W przypadku modeli IDE dopiero zapowiadana jest szybkość 7200 RPM, jednak jeszcze sporo czasu upłynie zanim się ona upowszechni. Pewną informację o niezawodności kryje w sobie współczynnik MTBF. Jest to średni okres bezawaryjnej pracy. Jeszcze pewien czas temu dostępne były napędy, których MTBF nie przekraczał 300 000 godzin. Obecnie zdecydowana większość z nich oferuje już wartości rzędu 400 000 godzin, a najlepsze dochodzą do 500 000, zbliżając się wyraźnie do urządzeń SCSI. Co prawda drogie, profesjonalne dyski oferują czas bezawaryjnej pracy dochodzący do miliona godzin, jednak za takie parametry trzeba zapłacić wielokrotnie więcej niż za najdroższe modele prezentowane w naszym teście.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.