Pogromcy Intela?

W epoce komputerów z procesorami 486 na rynku współistniały chipsety różnych firm. Wraz z powstaniem procesora Pentium i

pogromca numer 1

chipsetu Triton praktycznie jedynym liczącym się producentem układów dla płyt głównych stał się Intel. Dopiero teraz niektóre firmy zdołały opracować zamienniki konkurencyjne w stosunku do układów Triton.

Płyta główna MB-586VX7, bazuje na układach PC82C437VX+, które są odpowiednikiem chipsetu Triton VX. Produkt Elpiny ma cztery złącza PCI i trzy ISA. Istotnym argumentem przemawiającym na jego korzyść jest wielkość obsługiwanej pamięci. MB-586VX7 jest w stanie obsłużyć do 256 MB pamięci

pogromca numer 2

FPM, EDO oraz najnowszej SDRAM, w stosunku do maksymalnie 128 MB w przypadku zastosowania chipsetu Triton VX. Pamięć można swobodnie rozbudowywać, wykorzystując różne kombinacje modułów instalowanych w dwóch gniazdach DIMM i czterech SIMM. Standardowo płyta posiada gniazdo ZIF dla procesorów zgodnych z Pentium. Obok układów Intela, AMD i Cyrixa MB-586VX7 obsługuje dodatkowo dość egzotyczny klon intelowskiego P54C – procesor IDT C6. Podstawowymi funkcjami MB-586VX7 zarządza popularny BIOS Awarda zapisany w pamięci Flash. Naturalnie urządzenie dysponuje podwójnym kontrolerem dysków PCI IDE oraz innymi zintegrowanymi portami wejścia/wyjścia.

Najnowsze płyty główne dla procesorów Pentium lub

pogromca numer 3

kompatybilnych korzystają najczęściej z chipsetu Intel Triton TX. Taką właśnie płytą jest Elpina MB-586TX, sterowana przez okienkową wersję AMI-BIOS-u. Najważniejszą cechą układów TX, które zastosowano w tym urządzeniu, jest możliwość pracy z dyskami twardymi działającymi w trybie Ultra DMA/33, co pozwala osiągnąć bardzo wysoki transfer (rzędu 33 MB/s) pomiędzy kontrolerem a dyskiem twardym. Pamięć operacyjną komputera zbudowanego na bazie tego chipsetu można rozbudować do 256 MB przy użyciu czterech modułów SIMM lub do 128 MB, jeśli wykorzystamy tylko dwa 168-pinowe gniazda DIMM.

Reklama

Odpowiedzią na intelowski zestaw układów TX jest chipset TX Pro użyty jako podstawa płyty Elpina MB-586TXA. Zastosowanie normy Baby-AT pozwala na montaż urządzeń w czterech złączach PCI i czterech ISA. Gniazda dla pamięci RAM, cztery SIMM i dwa DIMM, które znajdują się na płycie, akceptują moduły FPM, EDO i SDRAM. Maksymalnie można zainstalować do 384 MB pamięci wykorzystując różne kombinacje modułów; jest to o 128 MB więcej niż w przypadku oryginału. Podobnie jak w chipsecie Intel TX, zestaw TX Pro dysponuje trybem pracy Ultra DMA/33 dla najnowszych dysków twardych.

w skrócie