Tanio a kolorowo

L exmark 1000 to niewątpliwie najmniejsza stacjonarna drukarka A4, jaką mieliśmy okazję oglądać w naszym redakcyjnym laboratorium. Obecnie nawet użytkownicy, którzy nie chcą wydawać większych pieniędzy, mogą sobie zafundować możliwość druku w kolorze.

Mimo maleńkiej obudowy produkt Lexmarka oferuje wszystkie podstawowe funkcje typowej drukarki. Lekko opływowe kształty są charakterystyczne dla wyrobów tego producenta. Automatyczny podajnik papieru mieści tylko 30 arkuszy A4, ale daje też możliwość ręcznego podawania materiałów specjalnych. Zadrukowane kartki wysuwają się przez szczelinę z przodu obudowy, lądując na biurku – to, niestety, efekt oszczędności i braku

str 58 tanio.jpg (6968 bytes)

tacki na wydruki.

W urządzeniu zdecydowano się wykorzystać rzadko już dzisiaj spotykane rozwiązanie i zastosowano dwie zamiennie pracujące głowice; w zestawie otrzymujemy tylko kolorową, zawierającą trzy barwy podstawowe (bez czarnej). Głowicę z czarnym tuszem trzeba dokupić. Brak „prawdziwego” czarnego koloru w przypadku używania głowicy kolorowej bardzo negatywnie odbija się na jakości wydruków. Chociaż teoretycznie czarny powstaje ze złożenia trzech barw podstawowych, to jednak rzeczywisty efekt jest daleki od doskonałości (jest to zresztą powód, dla którego w innych drukarkach zrezygnowano z opisanego rozwiązania).

Podłączenie do komputera realizowane jest za pomocą złącza równoległego. Dzięki technologii Plug and Play nie trzeba się martwić o to, jak zainstalować sterowniki – komputer sam nas poprosi o włożenie odpowiedniej dyskietki. Obsługiwane systemy operacyjne ograniczają się do Windows 3.x i 95. Można też drukować z programów dosowych, ale tylko w ich sesji okienkowej. Ograniczenie to można obejść, drukując do pliku z wykorzystaniem języka PCL3, a następnie, już w Windows, przesłać dane do drukarki.

w skrócie