Ukryte możliwości

Popularne w środowisku użytkowników Macintoshy nieudokumentowane funkcje coraz częściej pojawiają się w oprogramowaniu przeznaczonym dla Windows.

G

agscreeny to ukryte funkcje programów, nie mające żadnych praktycznych zastosowań ani skutków ubocznych. Informatycy dodają je do aplikacji komercyjnych dla zabawy oraz by popisać się umiejętnością programowania. Aby uruchomić nieudokumentowaną funkcję, zwykle należy podać tajne hasło albo wykonać szereg poleceń w określonej kolejności.

Info
Gangscreeny w Sieci:http://www.easter-eggs.com
http://home.worldonline.nl/~huysman/netscape.html
http://www.shreveport.com/clubwin7/easter.htm

Ukryte funkcje znalazły się najpierw w systemie operacyjnym komputerów Macintosh. Na początku efektem ich działania było wyświetlanie listy osób pracujących nad powstawaniem tego systemu. Z czasem gagscreeny stawały się coraz bardziej powszechne wśród twórców innych aplikacji. Obecnie trudno jest znaleźć komercyjny program, który by ich nie zawierał.

Z różnych przyczyn użytkownicy oprogramowania dla innych systemów operacyjnych dość długo byli pozbawieni tego rodzaju ciekawostek. Na szczęście od jakiegoś czasu zdobywają one coraz większą

popularność wśród programistów tworzących aplikacje dla Microsoft Windows.

Dla niektórych Czytelników może to być zaskakujące, ale jedne z najciekawszych ukrytych funkcji umieszczono

w popularnym programie Microsoft Excel. Oto lista czynności, które należy wykonać, aby uruchomić je w dwóch różnych wersjach Excela.