Cyfrowy czarodziej

Kłopoty związane z konwersją już istniejących zbiorów analogowych na lepszy i wygodniejszy format elektroniczny istniały od kiedy tylko wymyślono zapis cyfrowy. Nękają one do dziś wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć nagrania wideo na ekranie swojego komputera.

Z pomocą przychodzi firma AverMedia, wprowadzając na rynek produkt pod nazwą MPEG Wizard. Funkcjonalnie jest to typowy frame grabber z wbudowanym układem kompresji MPEG. Jednak już na pierwszy rzut oka widać znaczną różnicę w stosunku do podobnych urządzeń. Wizard został mianowicie zamknięty w zewnętrznej obudowie. Połączenie z komputerem jest realizowane poprzez port równoległy (musi on pracować jako EPP lub ECP). Oczywiście, Wizard jest całkowicie przezroczysty dla drukarki. Sygnał obrazu podawany jest przez złącze Composite lub S-Video.

W przypadku sekwencji wideo, urządzenie potrafi nagrać film o maksymalnej rozdzielczości 352×288 (PAL) lub 352×240 (NTSC), przy prędkościach dochodzących odpowiednio do 25 i 30 klatek na sekundę. Zapis następuje z 24-bitową głębią kolorów. Pojedyncze obrazy mogą być zachowywane w wyższych rozdzielczościach, które dodatkowo są interpolowane do 1600×1200.

w skrócie
MPEG Wizard
Nagrywanie wideo: PAL(SECAM) 352×288, NTSC 352×240
Pojedyncze klatki: od 176×120 do 1600×1200
Wejścia: 1 Composite, 1 S-Video
Kompresja: MPEG-1 (I,P,B), JPEG
Oprogramowanie: DigiVCR, iFilmEdit, NetTOOB, M Studio
Układy wideo: C-Cube CL4020, Philips SAA7111 WP
plus dobra jakość nagrywanych filmów
plus interpolacja rozdzielczości
minus wymaga portu ECP/EPP
Producent: AVerMedia, Tajwan http://www.aver.com/
Dostarczył: Proabit, Raszyn tel.: (0-22) 720 37 00, faks: 720 08 91 e-mail:[email protected]
Cena: 1480 zł

Rzeczą bardzo istotną w przypadku każdego frame grabbera jest zastosowana kompresja. Wizard, dzięki układowi firmy C-Cube, potrafi tworzyć pliki w formacie MPEG 1. Daje to bardzo dobry efekt jakościowy i, co najważniejsze, umożliwia płynne skalowanie nagranego filmu. Również nieźle prezentują się rozmiary zapisywanych plików. Są one zależne od wybranego stopnia kompresji, określanego jako Bitrate. Może się on mieścić w zakresie od 200 do 3000 kbps, co daje rozmiary jednej minuty nagrania od 1,6 do 24 MB.

AverMedia MPEG Wizard jest idealnym narzędziem do archiwizowania filmów wideo i tworzenia prezentacji multimedialnych. Wydatnie pomaga w tym bardzo dobre oprogramowanie do przechwytywania obrazów i ich późniejszej edycji.