EKOdrukarka

Na polskim rynku drukarek laserowych pojawiły się urządzenia firmy Kyocera, kojarzonej do tej pory z aparatami fotograficznymi Yashica. Same drukarki tej firmy od wielu lat znane są na świecie, a ich pojawienie się u nas świadczy o coraz większym zainteresowaniu producenta zaistnieniem w naszej części Europy.

W laboratorium przetestowaliśmy jeden z mniejszych, dostępnych modeli – FS-600. Zaprojektowana przez F.A. Porsche kompaktowa obudowa zajmuje bardzo niewiele miejsca. Cztery przyciski i pięć diod tworzą panel kontrolny. System informowania użytkownika o stanie drukarki polegający na kombinacji świecących lub zgaszonych diod, jest jednak mało wygodny i zmusza w wielu przypadkach do wertowania dokumentacji. Wysuwana szuflada tworzy automatyczny podajnik na 150 kartek. Specjalne rodzaje materiałów, np. folie, można podawać ręcznie. Gotowe wydruki odbiera się na górnej lub dolnej (umieszczonej z tyłu urządzenia) tacce. Ta druga jest przydatna, gdy pracujemy z grubymi materiałami i nie chcemy dopuścić do ich zginania.

Sercem drukarki jest procesor PowerPC taktowany zegarem 50 MHz, obrabiający dane w standardowo zainstalowanych 2 MB pamięci RAM. Pomimo systemu kompresji danych (ECOmemory) druk skomplikowanych obrazów o najwyższej jakości czasami jest niemożliwy. Jednak łatwa i tania (dzięki zastosowaniu zwykłego modułu SIMM) rozbudowa pamięci, rozwiąże ten problem. Taka też jest cała eksploatacja. Technologia ECOSYS, bazując na długiej żywotności podzespołów, pozwala utrzymać koszty użytkowania na niskim poziomie. Trwały bęben (według producenta 100 000 stron) pozwala przez długi czas wymieniać tylko sam toner, co owocuje ceną wydruku jednej strony A4 na poziomie 5,5 grosza. Nie zapomniano też o ochronie środowiska. Potwierdza to posiadany światowy certyfikat “niebieskiego anioła”.

w skrócie
KYOCERA ECOLaserFS-600
Metoda druku: elektrofotografia używająca technologii laserowej
Pamięć: 2 MB + ECOmemory, maks. 34 MB, 1 gniazdo SIMM
Procesor: PowerPC 50 MHz
Rozdzielczość: 600 dpi, KIR2 do 2400 dpi
Emulacje: PCL5e z HP-GL/2, Diablo 630, IBM Proprinter X24E, Epson LQ 850, Lineprinter, opcjonalnie PostScript II
Obciążalność: 8000 stron miesięcznie
Papier: maks. A4 do 163 g/m2
Podajnik: automatyczny 150 kartek i ręczny, opcj. 250 kartek
Wydajność tonera: 3000 stron przy 5% zapełnieniu
pluswysoka jakość wydruków
plusniska cena
plusniski koszt eksploatacji
minusnieczytelny panel kontrolny
Producent: Kyocera, Japonia http://www.kyocera.com/
Dostarczył: ARCUS Sp. z o.o., Warszawa, tel.: (0-22) 635 30 50, faks: 831 70 43
Cena: 1680 zł

Drukarka może współpracować z wieloma nawet rzadko spotykanymi systemami operacyjnymi. Jest to możliwe dzięki wielu dostępnym emulacjom i interfejsom. Poza pięcioma dostępnymi “językami” można dodatkowo zainstalować potrzebny w profesjonalnych zastosowaniach PostScript II. Szybkie złącze równoległe może wspomóc port szeregowy albo całą gamę kart sieciowych. Dzięki funkcji MIC (Multiple Interface Connection) dane mogą być przesyłane symultanicznie przez dwa złącza, udostępniając dwie “wirtualne drukarki”. Podczas pracy w sieci program PrintMonitor umożliwia kontrolowanie i administrowanie urządzeniem z dowolnego miejsca.

Przeprowadzone testy wykazały wysoką jakość wydruków i deklarowaną przez producenta szybkość pracy. Dzięki systemowi KIR2 (Kyocera Image Refinement) rozdzielczość 600 dpi zwiększa się do imponujących 2400 dpi. FS-600 nie miała żadnych problemów z częstymi w innych laserówkach smugami na dużych, zaczernionych w różnym stopniu powierzchniach, co wskazuje na wysoką jakość mechanizmu drukującego.

W swojej podstawowej konfiguracji Kyocera stanowi dobre rozwiązanie dla pojedynczego użytkownika, a po rozbudowie zasobnika papieru i dodaniu interfejsu sieciowego może z powodzeniem pełnić rolę drukarki dla niewielkiego biura.

Więcej:bezcatnews