HTML po raz czwarty

Międzynarodowa organizacja World Wide Web Consortium tworzy kolejną wersję języka HTML 4.0. Jej zastosowanie da projektantom większe możliwości formatowania stron, a użytkownikom ułatwi nawigację po zasobach Internetu.

W przypadku HTML wszystko funkcjonuje trochę inaczej” powiedział Tim Berners-Lee w komentarzu do projektu wersji 4.0 Hypertext Markup Language (HTML), na temat którego toczą się obecnie liczne dyskusje. Berners-Lee jest twórcą sieci World Wide Web i dyrektorem World Wide Web Consortium (W3C), które dba o to, by Pajęczyna pozostała uniwersalna i niezależna od producentów oprogramowania. Wśród najważniejszych cech HTML 4.0 można wymienić:

  • zestaw znaków rozszerzony o narodowe znaki diakrytyczne;
  • ulepszone możliwości prezentacji i wyboru poszczególnych elementów na stronie WWW;
  • skrypty wbudowane w stronę WWW, reagujące bezpośrednio na polecenia użytkownika;
  • style („style sheets”);
  • możliwość wstawienia na stronę dowolnego typu pliku jako obiektu.

Te i inne zmiany zostały wprowadzone nie tylko z myślą o użytkownikach, ale także o programistach HTML. W3C reaguje w ten sposób przede wszystkim na coraz większe wymagania ze strony właścicieli witryn internetowych, którzy pragną uatrakcyjnić swoje serwisy WWW. Wśród nowych elementów, jakimi dysponuje wersja 4.0, wymienić można między innymi dynamiczne formularze, tabele i ramki.

Info
Informacje o HTML 4.0 znaleźć można pod następującymi adresami:

Konsorcjum WWW: http://WWW.w3.org/
Microsoft: http://WWW.microsoft.com/
Netscape: http://WWW.netscape.com/
ZDNet Anchordesk: http://www.zdnet.com/anchordesk/mad/

HTML 4.0 nie jest jeszcze standardem (patrz ramka „Zarząd World Wide Web: W3C”). W3C zaprezentowało go publicznie po raz pierwszy 8 lipca jako projekt nowego języka HTML, a nad jego ostatecznym kształtem ciągle jeszcze toczą się zażarte spory. Wśród twórców nowej wersji są także Netscape i Microsoft – producenci najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Trudno byłoby znaleźć inną dziedzinę oprogramowania, w której dwaj konkurenci spierają się tak zaciekle. Użytkownicy przyzwyczaili się już do tego, że każdy z producentów tworzy własne rozszerzenia języka HTML, które nie zostały oficjalnie zatwierdzone, i obsługiwane są tylko przez jego przeglądarkę.

Każda z konkurujących firm liczy na to, że to właśnie jej rozszerzenia zostaną przyjęte w nowej wersji HTML 4.0. W tej chwili w wyścigu przewagę uzyskał Microsoft. Wiele nowych mechanizmów wersji 4.0 bazuje na rozwiązaniach zawartych w systemie operacyjnym Windows. Z kolei Netscape obiecuje dostosować swoją przeglądarkę do nowego języka, gdy tylko W3C uzna go za standard. Rzecznik firmy Netscape Simone Droll zapewniła, że nastąpi to jeszcze przed końcem roku, ponieważ Netscape wychodzi z założenia, że w przygotowanym projekcie nie należy już wprowadzać istotnych zmian.