Kopia kopii… równa!

Krótki test programu zarządzającego partycjami na dysku z szerokimi możliwościami przenoszenia, kopiowania i odtwarzania danych

Przygotowanie nowego komputera do pracy to długotrwały i kosztowny proces. Wiąże się on z zainstalowaniem systemu operacyjnego, aplikacji, ewentualnym skopiowaniem własnych dokumentów i „dostrojeniem” całości. Również każda wymiana dysku twardego (np. na szybszy) w już pracującej maszynie zmusza do wykonania tych czynności. O ile w pierwszym przypadku jest to zrozumiałe, o tyle w drugim wydaje się stratą czasu. Przekopiowanie zawartości „twardziela” na nowy nośnik z poziomu systemu operacyjnego nie jest jednak wystarczające – nie zostaną przeniesione np. ustawienia boot sektora czy tablicy partycji. Czy można jakoś temu zaradzić i skrócić cały proces? Tak, o ile zaopatrzymy się w program Drive Image albo Drive Image Professional .

Obydwa programy są rozwinięciem aplikacji Drive Copy, omawianej dokładniej w CHIP-ie 10/97. Służy ona do kopiowania sektor po

sektorze zawartości jednego dysku na drugi. Pozwala to na przeniesienie zainstalowanego systemu operacyjnego oraz aplikacji. Drive Copy to idealne narzędzie do szybkiego kopiowania całych „twardzieli”. Jednak za jego pomocą nie można np. zmodyfikować wielkości dysku logicznego.

Tworzone przez Drive Image obrazy partycji można kompresować, przez co zajmują one mniej miejscazajmuje mniej miejsca

Drive Image umożliwia zapamiętywanie zawartości partycji w tzw. obrazach, które dodatkowo mogą być kompresowane. Pozwala to na ich przenoszenie i późniejsze odtwarzanie przy wykorzystaniu nośników o niewielkiej pojemności, np. Jazz (1-2 GB) czy dyski magnetooptyczne (640 MB). W odróżnieniu od Drive Copy użytkownik ma możliwość ustalenia, które dyski logiczne zostaną skopiowane do napędu docelowego. Oprogramowanie poprawnie rozpoznaje partycje FAT, FAT 32, NTFS oraz HPFS. Jak zapewnia producent, Drive Image jest także w stanie kopiować dyski logiczne NetWare’a, Linuxa i Unixa. Ponieważ jednak zawartość partycji jest przenoszona sektor po sektorze, bez żadnych modyfikacji systemu plików, zaleca się stosowanie dysków o identycznej pojemności. W innym przypadku dysku docelowego niestety nie da się odczytać.

drive image editorDrive Image Editor umożliwia przenoszenie partycji pomiędzy różnymi obrazami dysków

Powielanie dysków (partycji) odbywa się bardzo szybko. Osiągnięto to dzięki opatentowanej przez PowerQuest technologii SmartSector, która kopiuje dysk sektor po sektorze.

Drive Image Professional stanowi rozszerzenie Drive Image, a różni się od niego m.in. możliwością kopiowania zawartości dysków z użyciem sieci lokalnej. Umożliwia to np. szybkie klonowanie stacji roboczych Windows for Workgroups i Windows 95/NT z wykorzystaniem obrazów dysków przechowywanych na serwerze. Aplikacja może pracować w dwóch trybach: interakcyjnym (podobnie jak Drive Image) oraz z wykorzystaniem skryptów użytkownika, opisujących sekwencje komend, jakie powinny być wykonane przez program. Do pakietu Professional dołączono także Drive Image Editor, narzędzie służące do zarządzania obrazami partycji. Za jego pomocą możemy kopiować, kasować oraz przenosić partycje pomiędzy różnymi obrazami dysków.

w skrócie
Drive Image, Drive Image Professional
Wymagania: PC 386; 1 MB RAM; napęd CD-ROM; karta graficzna VGA;. 5 MB na dysku; (DOS 5.0); PC 386; 4 MB RAM; napęd CD-ROM; 5 MB na dysku (Windows 3.1x); PC 486; 8 MB RAM; napęd CD-ROM; 5 MB na dysku (Windows 95/NT)
Producent: PowerQuest Corporation, USA http://www.powerquest.com/
Cena: 69 USD (Drive Image); 695 USD (Drive Image Professional)
pluskopiowanie zawartości dysków i partycji sektor po sektorze
pluskompresja obrazów napędów logicznych
plusdoskonała dokumentacja
plusmodyfikacja partycji bez niszczenia danych (Drive Image Professional)
minusbrak pełnej obsługi partycji NetWare, Linuxa oraz Unixa
minusniemożność dzielenia obrazu dysków na części
minusbrak wersji polskiej

Często zachodzi potrzeba usunięcia lub dodania partycji. Po wykonaniu tej czynności system operacyjny automatycznie zmienia nazwy dysków logicznych, co może spowodować błędne funkcjonowanie zainstalowanych na nich programów. Wtedy należy skorzystać z DriveMappera, programu dla Windows 3.1x/95/NT, który automatycznie pozmienia wszystkie odwołania do dysków, znajdujące się w plikach konfiguracyjnych. Drugą ciekawostką jest MagicMover, przenoszący zainstalowane aplikacje pomiędzy partycjami. Również i w tym przypadku modyfikowane są odpowiednio odwołania do dysków. Kupując wersję Professional, otrzymamy dodatkowo Partition Magica 3.03, jedno z najlepszych na rynku narzędzi do modyfikacji struktury i liczby dysków logicznych bez niszczenia znajdujących się na nich danych.

Seria programów Drive to niezastąpione narzędzia zarówno dla użytkowników posiadających jeden komputer, jak i administratorów dużych sieci. Uwalniają one ich właścicieli od konieczności reinstalacji systemu operacyjnego czy oprogramowania przy zmianie dysku. Dzięki możliwości tworzenia skompresowanych obrazów programy PowerQuestu mogą także znaleźć zastosowanie jako narzędzia do archiwizacji danych. I to wszystko za jednym naciśnięciem przysłowiowego „guzika” – co ma duże znaczenie dla wielu użytkowników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.